Британските министри на финансите и здравеопазването подадоха оставки във вторник в рамките на половин час, което изглежда като заключителният удар за премиерския пост на Борис Джонсън, след като той се опита да се извини за последния скандал, който тормози администрацията му.
И финансовият министър Риши Сунак, и министърът на здравеопазването Саджид Джавид подадоха оставки в нещо, което има вид на координирано публикуване на писма до министър-председателя, в които и двамата поставиха под въпрос в способността му да управлява администрация, която се придържа към общопретите стандарти.
Външната министърка Лиз Тръс обаче обяви, че стои 100% зад министър-председателя.
Оставките дойдоха, докато Джонсън се извиняваше за това, което каза, че е грешка, тъй като не е осъзнал, че бивш висш служител се е оказал неподходящ за работа в правителството, след като срещу него са били подадени оплаквания за сексуално насилие.
И двамата отеглили се министри преди това публично подкрепяха Джонсън по време на месеците на скандала относно поведението на неговата администрация и изобличителен доклад за партита в офиса и резиденцията му на "Даунинг Стрийт", които нарушават строгите правила за блокиране на COVID-19.
Сунак, който според съобщенията е бил в конфликт с премиера относно бюджетните разходи, каза в писмото си:
"За мен да се оттегля като финансов министър, докато светът страда от икономическите последици от пандемията, войната в Украйна и други сериозни предизвикателства, е решение, което взех лесно. (...) Въпреки това обществото с право очаква правителството да се ръководи правилно, компетентно и сериозно. Признавам, че това може да е последната ми министерска работа, но вярвам, че за тези стандарти си струва да се борим и затова подавам оставка."
Джавид каза, че много законодатели и обществеността са загубили доверие в способността на Джонсън да управлява в национален интерес:
"Със съжаление трябва да кажа обаче, че ми е ясно, че тази ситуация няма да се промени под ваше ръководство - и следователно вие загубихте и моето доверие."
Кийр Стармър, лидерът на опозиционната Лейбъристка партия, побърза да обяви, че "правителството се разпада". Напуснаха го министри, които му бяха мажоретки в цялата тази сага, а той опозори поста на министър-председател, заяви Стармър.
Лидерът на либерал-демократите Ед Дейви написа в "Туитър", че Джонсън трябва "да си тръгне и да го направи сега". "Достатъчно дълго дискредитирахте нашата велика страна", добави той.
Според Би Би Си обаче тази вечер ще си замълчат - което се възприема като подкрепа - членове на кабинета като вътрешния министър Прити Пател, министъра на отбраната Бен Уолъс, министърът на икономиката Куози Куортенг и министъра на правосъдието Доминик Рааб. До сутринта това може да се промени.
Майкъл Хезълтайн, бивш вицепремиер, известен с организирането на вътрешнопартийната атака срещу Маргарет Тачър, каза за Би Би Си, че според него Консервативната партия ще се отърве от Джонсън и че краят му на премиерския пост е неизбежен.
Дузина симпатизанти на партията го бяха обкръжили по време на публично събитие с въпроси какво ще се случи в партията.
Прилича на бойлер, който всеки момент ще се пръсне – знаете, че предстои да се случи нещо драматично.
Майкъл Хезълтайн, бивш вицепремиер
Партията има инстинкт за самосъхранение и осъзнава, че с Борис Джонсън няма да спечели следващите избори, допълни той.
Приблизително същите оценки цитира "Ройтерс" на анализатори от финансовите пазари.
Дневник
Коментари
Анонимен
Който се противопостовя на нато и ес за ковид мерки и плана на клаус шваб това ще го последва
Анонимен
Клоунът Бозо си отива. Ами кой ще се грижи за блатното му протеже?