С гласовете на "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", "Демократична България", "Възраждане", петима от нечленуващите в парламентарни групи депутати и двама от БСП парламентът отхвърли предложенията за удължаване на работния си ден. Така обсъждането и гласуването за връщането на хартиените бюлетини (предложено от ГЕРБ и БСП) се отлага най-рано за следващата седмица, при това, ако председателят на Народното събрание - Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" - реши да го включи в програмата за седмицата.

Обичайно пленарният ден продължава до 14 часа, след което депутатите участват в комисии. От началото на заседанието в сряда (6 юли) депутатите първо над час спориха какви точки да включва програмата им за тази седмица и след това продължиха повече от два часа с четене на доклади за работата на омбудсмана през 2020 г. и 2021 г.

Предложения за удължаване на времето, така че да бъдат гласувани и промените в изборния кодекс с връщането на хартиените бюлетини, направиха от ГЕРБ и БСП. И двете бяха отхвърлени съответно със 119 гласа "против", "въздържал се" срещу 112 "за" и 119 гласа "против", 'въздържал се" срещу 111 "за".

"Моля да спрете да взимате гражданите и залата за по-глупави от вас самите", обърна се Крум Зарков към Десислава Атанасова (ГЕРБ) и Георги Свиленски (БСП).

Хартиените бюлетини защити ГЕРБ, като Тома Биков отново повтори тезата на партията си, че нямат доверие на машинното гласуване и че то отказва хората от гласуване. Позова се и на анализ на Централната избирателна комисия (ЦИК), която препоръча отмяна на машинния вот в чужбина. "Единствената държава в Европейския съюз, която гласува само с машини, е България. Това не е нормално. Ако беше, щеше поне още една държава да го направи", каза Тома Биков.

Данните за поименното гласуване се изготвят след края на пленарния ден, но е най-логично да се заключи, че двамата от БСП, които са против връщането на хартиените бюлетини, са Крум Зарков и Благовест Кирилов. Миналата седмица гласът на Зарков попречи на връщането в дневния ред на проекта на социалистическата партия за хартиените бюлетини. Тогава Благовест Кирилов пък написа във "Фейсбук", че умишлено не се е включил в гласуването, защото доскоро тъкмо БСП беше защитник на машинното гласуване.

"Изборният кодекс, приет през 2014 г. е бил предлаган за изменение в последните осем години 67 пъти. Една трета от тези промени са в навечерието на избори - против всякакви правила. Оставете време на правилата да работят, за да могат хората да гласуват", каза Крум Зарков.

Самият факт, че ви е толкова важно и създавате атмосферата в този парламент само за този въпрос, е достатъчно показателен за нечистите ви намерения.

Крум Зарков, депутат от БСП

Социалистическата партия смени коренно позицията си след като в началото на годината на конгрес на БСП председателят Корнелия Нинова се обяви за връщане на хартиените бюлетини, защото машините затруднявали възрастните.

Дневник