Около час и половина отне на депутатите да се атакуват дали да изслушат премиера в оставка Кирил Петков и министъра на енергетиката в оставка Александър Николов на закрито или на открито заседание. То е по искане на ГЕРБ-СДС. Те заедно с ДПС, "Има такъв народ" и "Възраждане" така и не се съгласиха с председателстващия парламента Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната", че изслушването няма да е публично, защото предмет на изслушването ще бъдат четири секретни документа - два от Министерството на енергетиката и два от Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
Заради неразбирателствата на няколко пъти беше намекнато, че опозицията може отново да поиска оставката на Мирослав Иванов и припомни, че е отстранила Никола Минчев от поста председател на Народното събрание заради по думите им нарушаване на правилника при изслушването на министъра на външните работи Теодора Генчовска за Северна Македония.
Обвинения в двоен аршин
ГЕРБ и "Има такъв народ" обвиниха "Продължаваме промяната" в двоен аршин, защото в средата на юни, когато беше изслушването на Генчовска за Северна Македония тогавашният председател на парламента Никола Минчев не допуска изслушването да е закрито.
Мирослав Иванов отговори, че Генчовска не е казала еднозначно, че предмет на изслушването ще бъде класифицирана информация, а народните представители можело да се запознаят с нея в секретното деловодство на парламента. "Генчовска каза, че ще реферира към документи, което означава, че, за да знаем всичко, трябва да се съотнесем към документи с гриф секретно", отговори Йордан Цонев от ДПС.
В защита на закритото изслушване се изказаха "Продължаваме промяната" и БСП. "ГЕРБ не искат да чуят истината, а да сочат с пръсти. Истината е в доклада на ДАНС, който е секретен", каза Настимир Ананиев от най-голямата парламентарна група.
"По всички договори има търговска тайна. Дали ще е открито или закрито, министър-председателят няма право да споменава конкретни параметри", обяви Драгомир Стойнев от БСП.
Още обвинения
Многократно ГЕРБ-СДС атакуваха, че управляващите засекретяват заседанието, защото "искат да скрият истината" за цената на газа и доставките.
"Когато министър-председателят излизаше по телевизията и обясняваше какви успехи имате с доставките на природния газ, беше добре. Сега, когато провалът е налице, заседанието трябва да е секретно и хората да не знаят какво се случи", каза Теменужка Петкова, която е бивш министър на енергетиката.
"Единственото, което е несекретно в тази зала, е, че дълги години вие (има предвид Теменужка Петков - бел. авт.) и господин Борисов е направена диверсификация на газ. През последните седем години над 90% от доставките са от Русия", отговори ѝ Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната". Тя пък в реплика отново повтори тезата на партията си, че тъкмо бившият министър-председател бил осигурил различни източници на природен газ.
"Вие направихте така, че под мотото за енергийна диверсификация, България отново получава руски газ, но с 30% по-висока цена заради вашите посредници", каза Теменужка Петкова.
Дневник
Коментари
Анонимен
Теменужка хич да не се обажда, защото тя скри пътната карта за Турски поток, за който всички ние платихме милиарди и сега никой не знае при какви условия сме го направили. Ясно е само, че това е транзитна тръба за Сърбия, от която ние не можем да получаваме газ, нищо че е платена изцяло от нашите данъци.
Анонимен
Извинвай само да те питам според теб досега по кой газопровод получавахме руския газ?
Анонимен
Секретни договорите, а киро тъпото ходи да ги разнася из цяла европа да търсел правна помощ за да заведе дело срещу газпром за спрените доставки. Тотален идиот.
До по-предишния
Руския газ го получавахме по Турски поток през Турция до Бургас. Би трябвало да ти е ясно, че става дума за скандалното продължение на тази тръба - от Бургас, през цяла северна България до Сърбия. Само Борисов и ГЕРБ я наричат "Балкански поток". Всички останали с право я наричат "Турски поток".