Предстоят ни месеци на подвижни пясъци и на промяна, както в електорални, така и в обществени нагласи, а предполагам и в политически мнозинства", прогнозира тази сутрин пред БНТ социологът и управител на агенция "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.
В сряда, 6 юни, "Алфа рисърч" публикува резултатите от последното си роучване, проведено в периода 25 юни - 1 юли сред 1017 пълнолетни граждани от цялата страна, чрез пряко стандартизирано интервю с таблети. Според резултатите от проучването, ако изборите бяха сега в парламента отново щяха да влязат седем партии (още за електоралните нагласи тук), българите се разделят в желанието си за нов кабинет и избори (подробности тук), а президентът Румен Радев губи обществено доверие (кой още губи доверие тук).
"Голямата новина от това проучване е, че България отново живее в силно отслабена, разклатена партийна система. В нея има три партии с относително стабилни електорални корпуси, които могат да бъдат представени парламентарно - ГЕРБ, ДПС и с лека условност - БСП. Останалата част от партиите са изключително флуидни, пулсиращи. В един момент могат да се свият, в друг момент хората могат да се мобилизират и да ги подкрепят, но няма гаранция за тяхната устойчивост", коментира пред БНТ Боряна Димитрова.
Резултатите от проучването показват, че ако изборите бяха сега нито една партия не би могла да управлява самостоятелно като дори и коалиции от само две партии са почти невъзможни. "Въобще не можем да очакваме много стабилно правителство", смята Боряна Димитрова. Според нея не може да има устойчиво политическо управление с коалиция от 4-5-6-7 партньори. "Това ще бъде едно мъчително управление. Всяка сутрин ще се следи дали има кворум при започване на заседанията в НС, а има депутати, които може да са болни или в командировка. Всяка сутрин това ще е една мъчителна процедура на започване на пленарните заседания. Като политическа отговорност предстоят доста важни решения да бъдат взети, и когато няма ясна политическа отговорност кой стои зад едно решение, това отслабва всички позиции", коментира Димитрова.
"Както и в други страни в Европа, в следващите няколко години вероятно ще живеем с няколко по-твърди избирателни групи, които ще се ориентират към основни партии и изключително голяма мобилност на избиратели, които търсят своето представителство", прогнозира тя.
Дневник
Коментари
Анонимен
ПП си отива! Не можаха да спазарят още депутати! Вече му се вика разговаряне/ на купуването и продаването на гласове/! Който иска ще гласува за вас ,без да говорите с тях!
Анонимен
Май вече никой не иска да гласува за тях, ще гледаме филма "Момчето си отива".