Катастрофален глад, застрашаващ 50 милиона души в 45 държави, ще избухне в следващите две години, ако не се предприемат спешни мерки и не се разблокира износа на около 25 милиона тона зърно в Украйна, заяви директорът на Световната програма на ООН по прехраната.
Това ще създаде безпрецедентен политически натиск по целия свят, допълни Патрик Бийсли. Според него догодина ситуацията ще стане още по-лоша, ако не се намери решение. Предупрежението е поредното от световната организация, която вече заяви, че се задава ситуация със стотициц милиони гладуващи, основно заради руската агресия в Украйна.
Преди пандемията от COVID-19 броят на хората в "остра хранителна несигурност" бе 130 милиона души, но след това се увеличи до 276 милиона.
Войната в Украйна още веднъж увеличи разко този брой до 345 милиона. В момента 50 милиона души в 45 държави са на крачка от глада и ако международната общност не стори тази задаваща се катастрофа, числеността на гладуващите ще експлодира, пише Патрик Бийсли в специална публикация.
По думите му засегнати са Африка, Близкият изток, Азия и дори Латинска Америка.
Кризата става още по-тежка заради недостига на горива и торове.
"Без спешни действия производството на храни и добивите от реколта ще се сринат. Това създава плашещата възможност днешната криза с цените на храните да се превърне в истинска световна криза за наличие и достъп до храна в следващите 12 до 24 месеца, а с това - и перспективата от поява на глад на няколко места."
Руският президент Владимир Путин отрича да е виновен за кризата, като обяснява, че в Украйна се намирала незначителна част от световните храни и блокирането им там е заради отказа на Киев да махне минните полета от своите пристанища. В действителност руската армия окупира почти всички украински портове в Азовско и Черно море и е обвинявана в кражба на стотии хиляди тонове украинско зърно, което и в момента изнася в чужбина.
Руският външен министър Сергей Лавров каза днес на срещата с колегите си от Г-20 в Индонезия, че Русия е готова да преговаря с Украйна и Турция за зърното, но няма идея кога може да стане това.
Дневник
Коментари
Анонимен
Стига глупости. Статистическите данни да общодостъпни и от тях е видно че Русия е най големия световен износител на зърно а украйна се движи чак на 6-8 място. Така че причината не е блокадата на украйна а санкциите които ограничават руския износ. Поради същата причина са е и проблема с азотните торове. Та за очертаващия се светвения глад са виновни тези наложили санкциите.