Втори ден продължават протестите на лекари в Турция заради убийството на известен кардиолог в сряда. Те са организирани от Турския лекарски съюз, като много болници и клиники спряха работа и обслужват само спешни случаи, пише БТА.
В демонстрациите срещу насилието, които започнаха в четвъртък, участват не само медици, а граждани, които ръкопляскаха на медиците и тропаха с тенджери от терасите на апартаментите си. Протестите срещу насилието над лекарите се обединиха с протест заради убийството на турския адвокат Сервет Бакърташ. Адвокатът беше застрелян тази седмица в офиса си в Истанбул.
Големи демонстрации се състояха в различни градове, сред които Истанбул, Анкара, Коня. В Истанбул полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите медици, които се опитаха да стигнат до централата на местните здравни власти.
Д-р Екрем Каракая (47), кардиолог от болница в централния турски град Коня, беше застрелян с девет куршума в сряда от недоволен пациент, който след извършеното престъпление се самоуби. Според разследващите основният мотив на нападателя е смъртта на майка му, починала, след като е била оперирана от д-р Каракая.
В последно време в Турция се нарастват случаите на нападения на пациенти срещу медици. По данни на Турския лекарски съюз заради лошите условия на труд, недостатъчно доброто възнаграждение и липсата на сигурност от началото на годината 229 лекари са напуснали страната.
Турският в. "Карар" пише, че в повечето болници и клиники няма мерки за сигурност, като всеки може да влезе с оръжие в тях, за разлика от моловете.
Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че наказанията за насилие над медици ще бъдат увеличени.
Същевременно опозиционните издания "Джумхуриет" и "Сьозджу" пишат за бруталната намеса на полицията срещу протестиращите. На снимки, публикувани във вестниците, се вижда как полицаи блъскат и удрят медиците.
В информации, озаглавени "Сълзотворен газ за лекарите" ("Джумхуриет") и "Докато полицаите пръскаха със сълзотворен газ лекарите, на полицай му прилоша и отново лекарите бяха тези, които му помогнаха" ("Сьозджу"), изданията изтъкват грубата неправомерна намеса на полицията спрямо медиците, като добавят за случая с полицай, на който му прилошало. Изданията акцентират върху парадокса, че протестиращи млади лекари са оказали първа помощ на полицая, използвал сълзотворен газ срещу тях.
"Няма разрешение дори за протест", коментира скандалната ситуация и в. "Карар".
Изданието се спира върху факта, че в повечето болници и клиники в страната на практика няма никакви мерки за сигурност, като всеки може да влезе с оръжие в сградите, за разлика от мерките за сигурност, които се прилагат във всички молове.
Дневник
Коментари
Добави коментар