Германският парламент реши да изпрати войски в мироопазващата мисия на ЕС в Босна за първи път от десетилетие, тъй като опасенията за нестабилността от войната в Украйна се разпространяват към Западните Балкани, съобщи "Ройтерс".
Правителството предложи завръщането на Бундесфера в Босна в средата на юни.
Босна и Херцеговина е изправена пред все по-напористото босненско сръбско сепаратистко движение, което според анализаторите има поне мълчалива подкрепа от Москва.
Само дни след инвазията на Русия в Украйна, ЕС реши почти да удвои размера на своите мироопазващи сили EUFOR от 600 войници сега, до 1100 души като изпрати резерви, за да предотврати потенциална нестабилност в региона.
Берлин ще предостави до 50 войници за EUFOR "Алтея", отбелязвайки връщането към силите в Босна, които Германия напусна в края на 2012 г. Част от германските военни ще работят в щаба на мисията в Сараево, а други ще се включат в два екипа за връзка и наблюдение, групи, които са разпръснати в страната и функционират като сензори за командването на "Алтея".
Високопоставени представители на НАТО и ЕС предупредиха, че нестабилността от войната в Украйна може да се разпространи в Западните Балкани.
Настоящият мандат на EUFOR изтича през ноември и от Съвета за сигурност на ООН зависи да вземе решение за удължаването му с още една година. Но нарастват опасенията, че Москва може да използва ветото си, за да осуети споразумение.
EUFOR замени мироопазващите сили на НАТО в Босна през 2004 г. Български военнослужещи участват в "Алтея" от 2012 г., като има 11 души в щаба на операцията и рота от около 100 души в състава на междинния резерв.
Дневник
Коментари
Добави коментар