Европейската комисия съобщи в петък, че е получила последния план за възстановяване и устойчивост, след като и Нидерландия внесе предложението си за реформи и инвестиции за възстановяване от пандемията от COVID-19.
Това става повече от 14 месеца след изтичане на крайния срок за подаване на предложенията заради проблемите със съставянето на правителство в Хага. С това всички 27 членове на ЕС вече имат планове, а 23 ги изпълняват.
Нидерландия иска 4.7 милиарда евро безвъзмездни средства от ЕС за насърчаване на екологичния преход, ускоряване на цифровата трансформация, санирането на сгради, както и за реформи на пазара на труда, на пенсиите, образованието, здравеопазването и за борба с агресивното данъчно планиране и прането на пари, съобщи Еврокомисията.
Екипът на Урсула фон дер Лайен ще има два месеца да оцени предложените проекти и реформи по заложените в правилата на програмата 11 критерия преди да го предаде за одобрение на финансовите министри от ЕС.
В момента само четири държави все още не са получили финансиране от Механизма за възстановяване и устойчивост. Освен Нидерландия, това са още Полша, Унгария и България.
Планът на Унгария остава блокиран от Еврокомисията, която настоява за по-категорични реформи за борба с корупцията и за още гаранции за одита на разходването на европейските средства. Въпреки, че планът й беше формално одобрен, Варшава няма да види пари докато не възстанови щетите върху независимостта на съдебната власт, нанесени от отхвърлената дисциплинарна камара за съдиите.
София също получи одобрение на своя план, но все още не е сключила споразумение с Еврокомисията за предоставянето на финансирането и гаранциите за разходването на поискането 6.27 млрд. евро. Очакваше се това да стане до средата на юли.
Междувременно преди седмица размерът на финансирането по плановете на всички държави беше корегирано според последните статистически данни за разтежа на икономиките им през 2021 г. Заради по-бързо от очакваното възстановяване българските средства по плана бяха намалени с над половин милиард евро и размерът на европейските средства, които София може да използва от европейския бюджет, спадна до 5.69 млрд. евро до края на 2026 г.
Дневник
Коментари
Добави коментар