Руският президент Владимир Путин заяви в петък, че продължаващите санкции срещу Русия могат да доведат до катастрофално за европейските домакинства поскъпване на цените на енергията, съобщи Ройтерс.

"Ние знаем, че европейците се опитват да заменят руските енергийни ресурси", каза Путин на заседание на правителството, проведено чрез видеовръзка.

"Очакваме обаче резултатът от подобни действия да бъде повишаване на цените на газа на спот пазара и поскъпване на енергийните ресурси за крайните потребители. Всичко това още веднъж показва, че санкционните ограничения срещу Русия причиняват много повече щети на тези страни, които ги налагат", каза Путин.

Според него продължаването на санкциите "може да доведе до още по-тежки - без преувеличение, дори катастрофални, последици на световния енергиен пазар."

От началото на войната в Украйна ЕС въведе шест пакета от санкции, които включват забрана на петролните доставки, което ще влезе в сила в края на годината и спиране на вноса на руски въглища от август, както и ограничения на вноса на технологии и части за руската добивна промишленост.

В сряда председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви пред Европейския парламент, че за една година ЕС е намалил потреблението на руски природен газ с повече от една трета и че подготвя планове при пълно спиране на доставките.

Европейските цени на газа скочиха през октомври 2021 г. заради повишеното търсене и отказа на Русия да увеличи доставките за бързо възстановяващата се от пандемията европейска икономика и продължиха стръмно нагоре след началото на войната в Украйна. Ройтерс пише, че цената на спот пазара на една от най-големите газови борси - в Нидерландия, е нарастнала над два пъти от началото на войната.

Русия започна да намалява газовите потоци за Европа през втората половина на 2021 г., като доставките през трите основни маршрута на тръбопровода са намалели с около 20% в сравнение с втората половина на 2020 г.

От края на април тя прекъсна потоците към България, Полша, Финландия, датския доставчик Orsted, нидерландската фирма Gasterra и германските договори на Shell, след като всички те отхвърлиха искането да преминат към плащания в рубли в отговор на европейските санкции заради кампанията в Украйна, припомня Ройтерс.

Путин каза, че ситуацията в руския енергиен сектор остава стабилна, въпреки западните санкции, но също и че руските енергийни компании трябва да се подготвят за петролното ембарго на ЕС, което трябва да влезе в сила около края на годината.

"В момента правителството обмисля варианти за развитие на железопътната и тръбопроводната инфраструктура за доставка на руски петрол и петролни продукти в приятелски страни", каза Путин.

Дневник