Министерството на финансите опроверга твърдения на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че подчинената на ведомството Агенция за държавна финансова инспекция не е открила нарушения на договорите по възлагане на строителство на автомагистрала "Хемус".

На партийно събитие в Бургас по-рано Борисов обяви, че агенцията не е установила никакви нарушения. Той се позова на отчет на ведомството, обхващаш работата му през второто тримесечие, когато, през април, то е било готово и с доклада по проверките.

След края на мандата на третия кабинет "Борисов" властите обявиха, че пари за пътни строежи за раздавани на тъмно, в нарушение на Закона за обществените поръчки и за дейности, които дори не са започвани. През ноември след разкрития за нередности на МВР, НАП, ГДБОБ, ДАНС и ДНСК по казуса с огромните аванси, които държавното дружество "Автомагистрали" е провеждало незаконно на фирми без право да строят, бе обявено, че част от авансите са превеждани на други фирми и изтеглени от банковите сметки като са изнасяни в чували, а реална строителна дейност липсва.

Затова министерството изпрати до медиите самия доклад. В него се посочва, че при проверката са констатирани сериозни нарушения. А тя обхваща договор между Агенция "Пътна инфраструктура" и "Автомагистрали" ЕАД с предмет: "Доизграждане на АМ "Хемус" в участъци 7, 8 и 9 на обща стойност 1 350 000 000 лв. без ДДС. Тъкмо тези участъци цитира Борисов.Сред основните констатации в доклада от проверката, базирани на експертен анализ на договора, са, че той е сключен при завишени цени за общо 18 073 247, 48 лв., с което не са защитени финансовите интереси на организацията.

"Налични са ясни констатации за категорично завишени цени на различни материали и дейности по строителството на тези участъци от АМ "Хемус". Установеното завишение не в намерило отражение като вреда, тъй като към момента на извършване на инспекцията строително-монтажните работи по договора не са извършвани, приемани и заплащани", обяснява министерството изречението, което Борисов прочете пред активисти на партията си.

Проверяващите са установили заобикаляне на Закона за обществените поръчки при превъзлагането на дейности от "Автомагистрали" ЕАД по 15 договора за проектиране на стойност 3 718 287 лв. То обаче не е санкционирано, защото обект на проверката е АПИ, а не "Автомагистрали" ЕАД, което е извършвало превъзлаганията.

В хода на инспекцията от АПИ писмено са заявили, че не са запознати с договори за превъзлагане, които е сключвало "Автомагистрали" ЕАД. Това, от своя страна, е наложило с указание от наблюдаващия прокурор да се извърши единствено насрещна проверка на дружеството за преглед на налична документация, допълват от Министерството на финансите.

Финансовата инспекция на АПИ е извършена със заповед от 13.07.2021 г за спазване на нормативните актове. Извършена е проверка на 33 договора на стойност 2 306 736 171 лв. Резултатите са отразени в доклад от 16.02.2022 и заключение към него, чието кратко резюме е публикувано в началото на април 2022 г.

Дневник