Деветдесет минути след като подаде оставка като британски министър-председател в четвъртък, Борис Джонсън се обади на украинския президент Володимир Зеленски. Той каза на украинския лидер, че неговият народ има непоколебимата подкрепа на Обединеното кралство в борбата му срещу Русия и каза, че Великобритания ще продължи да доставя жизненоважна отбранителна помощ толкова дълго, колкото е необходимо.

"Ти си герой, Володимир", каза той, според съветник, присъствал на разговора. "В тази страна всички те обичат."

През месеците, откакто Русия нахлу в Украйна, Великобритания се превърна във важен посредник за Зеленски, казаха официални лица във Великобритания и Съединените щати пред "Ройтерс". Отчасти посредник, отчасти услуга за доставка, подкрепата на Украйна беше важна част от премиерския мандат на Джонсън. Украинският външен министър Дмитро Кулеба го описа като "истински приятел на Украйна" в коментари, изпратени до "Ройтерс" от неговото министерство.

Който и да управлява в Лондон през следващите месеци, ще се изправи пред важни решения за това как да следва тази политика. Джонсън казал на Зеленски, че все още има "няколко седмици", за да продължи подкрепата, според съветника. Но ръководството на Великобритания ще действа в момент на преход, тъй като Русия стабилно набира позиции в това, което Москва нарича "специална операция".

До това последно обаждане Джонсън е разговарял със Зеленски 21 пъти от началото на войната - средно веднъж на всеки шест дни. Техните разговори често започваха с четене от Зеленски на "списък за пазаруване" на оръжия, казаха пред "Ройтерс" трима британски служители, запознати с въпроса. Обажданията може "да бъдат много конкретни", каза един от служителите.

Като пример за последвалите сделки Лондон и Осло се споразумяха, че Великобритания ще изпрати ракетни системи за залпов огън (MLRS) в Украйна и ще получи подобно, по-старо оборудване от Норвегия в замяна, което може да модернизира, потвърди правителството на Норвегия. През май украинският министър на отбраната Олексий Резников благодари на Великобритания за помощта за доставката на датските противокорабни ракети.
Великобритания също наскоро отправи запитване за 27 съветски модел тежки картечници от България, според документ от държавната оръжейна компания ТЕРЕМ, видян от "Ройтерс". От ТЕРЕМ казаха пред "Ройтерс", че тази сделка не се е реализирала.

Великобритания обеща 2.3 милиарда лири (2.74 милиарда долара) военна подкрепа за Украйна, второто най-голямо ниво на подкрепа след Съединените щати. Официалната обща сума включва покупките на оръжия, но не и логистичната подкрепа, която Великобритания е предложила заедно с тях, каза британското министерство на отбраната.

Великобритания изигра тази роля, защото някои правителства са изправени пред политическа опозиция срещу доставката на оръжия на Украйна, други се нуждаят от логистична помощ и в някои случаи имат остарели системи, за чието обновяване Великобритания помага, казаха служители. "Ройтерс" не можа да определи за колко още подобни споразумения е помогнала Великобритания; Министерството на отбраната каза, че работи рутинно с партньори по целия свят за осигуряване на оборудване, но отказа допълнителен коментар.

"Обединеното кралство се очерта като лидер сред съюзниците и партньорите в предоставянето на помощ на Украйна", каза говорителят на Пентагона на САЩ подполковник Антън Семелрот в изявление за "Ройтерс".

Въпреки че Великобритания се ангажира все повече в дипломацията около войната в Украйна, от Киев казват, че запасите им от оръжия от съветската епоха са на изчерпване. Украинската армия използва около 6 хиляди артилерийски снаряда на ден, докато британски източник от отбраната каза, че Русия използва около 20 хиляди снаряда на ден. Съществуващият артилерийски запас на Великобритания би се изчерпал за дни, ако се използва със същото темпо като това на Русия, каза източникът.

Анализатори казват, че западните страни скоро ще стигнат до стратегически повратен момент, като ще трябва да решат дали да удвоят въоръжаването на Украйна или да настояват за преговори с Москва за прекратяване на войната.

Тъй като Великобритания е изправена пред икономическа криза и криза на разходите за живот, може да е трудно да се убеди обществеността да продължи да подкрепя Украйна във война, която може да продължи години, каза Джеймс Роджърс, съосновател на базирания в Лондон център за анализи на външната политика Geostrategy.

Обществото първоначално подкрепи войни в чужбина като тези в Ирак и Афганистан, но след това се разочарова, показват проучванията на общественото мнение. "Несъмнено има напрежение всеки път, когато харчите парите на данъкоплатците", каза Роджърс. "Но правителството трябва да се опита да убеди хората, че или харчим парите сега, за да спрем Русия в Украйна, или сме изправени пред още по-големи разходи някъде другаде."


Правителството на Джонсън, подложено на натиск у дома в продължение на месеци, преди той да бъде принуден да напусне, действа смело в чужбина. Той се представи като съвременен Уинстън Чърчил и в реч пред украинския парламент през май каза, че битката с Русия ще се класира като "най-добрият час" на Украйна - цитирайки декларацията на Чърчил, когато Великобритания беше изправена пред заплахата да бъде победена от нацистка Германия през Втората световна война.

В интервю за "Ройтерс" в края на миналия месец той каза, че иска Украйна да бъде залята с още повече западни оръжия, за да спре да използва артилерия от съветската ера.

"И затова доставяме на Украйна материали, оборудване, разузнаване, за да направим тази страна в бъдеще, ако не непревземаема, то със сигурност място, което Русия не би искала да атакува", каза той по време на пътуване до Руанда за Среща на върха на Британската общност.

Ролята на Лондон в подпомагането на доставките на оръжия за Украйна нарасна от прагматични съображения, според британски служители. Великобритания за първи път забеляза заплахата от руска инвазия миналия април, когато разузнавателна информация от сателитни изображения разкри струпване на руски войски на украинските граници, казва западен служител, пожелал анонимност.

Малък брой британски служители започнаха да планират това миналото лято, каза служителят. В седмиците преди инвазията Великобритания започна да доставя NLAW (леки противотанкови оръжия от следващо поколение), според правителството. Тези ракети са били от съществено значение за объркването на ранните планове за руско нахлувания в Украйна, казаха украински официални лица. Министерството на отбраната в Киев изтъква ролята на Великобритания като във видеоклип в "Туитър" заявява: "Благодаря ти, Обединеното кралство!" редом до изображения на Уилям Шекспир и Джеймс Бонд.

Постепенно, казват два британски източника, близки до премиера, Великобритания е започнала да помага за координирането на доставките и с логистика за други страни. От април коалиция от повече от 40 нации координира помощта чрез американска база в Щутгарт, но правителствени източници на Обединеното кралство и САЩ казаха, че много дискусии за това какъв тип оръжия са необходими също са се водили между Зеленски и световните лидери като между служители от украинската отбрана и военни.

След като Джонсън събра изискванията на Зеленски от техните разговори, Великобритания изпрати военни аташета да търсят оръжията в приблизително дузина страни, включително тези, които са географски най-близо до Русия, каза източник от отбраната.

Друг източник от отбраната добави, че Великобритания е водила преговори със страни, които все още използват оборудване от съветската ера, за закупуване на 300-милиметрови ракети от съветската ера за системата "Смерч", противовъздушни ракети, ракети за системата Бук СА11 и резервни части за танкове T-72.

Конкуренцията е жестока

 

Британски военни аташета, които обикалят страни за доставки, от време на време се натъкват на руските си колеги, пазаруващи същите артикули, каза трети британски източник, запознат с въпроса. Водени са разговори за закупуване на оръжия с още по-далечни държави.

В Чешката република високопоставен източник от отбраната каза, че когато чехите доставят нещо, което е логистично трудно за транспортиране, Великобритания помага и обратното. "Ние правим много неща заедно", каза лицето, пожелало анонимност. Чехия отказа подробности за доставените оръжия.
България не изнася пряко оръжие за Украйна, но потвърди, че Великобритания е сред страните, които купуват оръжия от нея. "България има (една) доста сериозна оръжейна индустрия... В момента се появиха клиенти от Полша, Чехия, Англия и други страни от Европейския съюз с поръчки на много добри цени", каза българският премиер Кирил Петков по време на националното радио на страната през юни. "Индустрията процъфтява в момента", каза той, без да уточни дали част от този износ в крайна сметка е бил предназначен за Украйна.

Борис Джонсонюк

Ролята на Джонсън повиши неговата и британската популярност в чужбина. В глобално проучване миналия месец отговорът на Великобритания на руската инвазия в Украйна беше избран за най-добър от всички водещи западни страни. Около 7000 души от САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Канада и Япония участваха в анкетата за годишната Мюнхенска конференция по сигурността.

В кафене в Киев продават ябълков десерт, наречен Борис Джонсонюк, украинизирана версия на името на министър-председателя. Улица в южния пристанищен град Одеса е кръстена на британския премиер; портрети на Джонсън, изобразен като воин, увит в цветовете на украинското знаме, са изложени в музей в центъра на Киев.
Доставките са довели до по-близки отношения между Джонсън и Зеленски, казаха британски източници. Въпреки че разговорите им са били предимно за доставка на оръжие, когато Джонсън и Зеленски са разговаряли, според един британски източник, те също са наричали на шега NLAW ("влюбени") и са пеели песни с "влюбени" в текстовете. При последното им обаждане не е имало преводач, каза британският съветник: Мъжете са разговяряли на английски.

"Очевидно има доза Джонсън в това", каза анализаторът Роджърс. Но той допълва, че основният подход на Великобритания е малко вероятно да се промени много при нов лидер: "Структурният подход вероятно е бетониран".

Който и да поеме поста от Джонсън, следващото му голямо предизвикателство ще бъде да надскочи покупките на оборудване от съветската епоха към нова фаза с доставяне на Украйна на повече западни оръжия и обучение за нейните сили как да ги използват.
"Ако Великобритания и Западът искат да продължат тази подкрепа за Украйна, тогава ще трябва да преминем към режим на военно производство", каза един от източниците от отбраната.

Британският външен министър Лиз Тръс каза на 28 юни, че Западът трябва да "удвои" доставките на оръжия. Тя каза пред парламентарна комисия, че Великобритания е трябвало да започне да доставя оръжия много по-рано, защото са необходими месеци на обучение, преди да могат да бъдат използвани.

"Най-доброто, което можем да направим сега, е... да доставим повече оръжия по-бързо, да имаме оръжия с по-високи показатели и да насърчим нашите съюзници също да направят това", каза тя.

Ройтерс/Дневник