В два поредни дни прокурорите в страната дадоха своя вот за избор на членове от прокурорската квота в новия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС). Днес те избраха за член на съвета Владимир Станков, прокурор от Апелативната прокуратура във Варна. Решението подлежи на обжалване, съобщи БТА.

Новият съвет трябва да встъпи в длъжност в началото на октомври, когато изтича мандатът на сега действащия състав на кадровия орган.

Вчера за членове на ВСС бяха избрани заместник-главният прокурор Красимира Филипова със 756 гласа, председателят на асоциацията на прокурорите и ръководител на окръжната прокуратура в Плевен Владимир Николов с 655 гласа и прокурорът от апелативната прокуратура в Пловдив Добринка Калчева - 602.

Поради това, че само трима кандидати успяха да съберат достатъчно гласове при гласуването в събота, днес се проведе балотаж. Магистратите трябваше да гласуват за един измежду Владимир Станков - апелативен прокурор на Апелативна прокуратура - Варна; Станислав Стойков - прокурор в Софийската градска прокуратура; Пламен Петков - прокурор в Софийската районна прокуратура; Николай Любенов - прокурор при Върховната касационна прокуратура, завеждащ отдел 03 "Съдебен" и Димитринка Шкодрова-Георгиева - заместник окръжен прокурор на Окръжната прокуратура в Ямбол.

Според резултатите от вота Станков е получил 426 гласа, Шкодрова - 73, Стойков - 160 гласа, Петков - 168 гласа и Димитров - 91 гласа. Поради това, че никой от кандидати не събра повече от половината действителни гласове, за член на ВСС беше избран този, получил най-голяма подкрепа.

От общо 1538 прокурори, имащи право на глас, гласуваха 921 - 878 от тях електронно, а 43 - с хартиена бюлетина. Изборният ден започна в 8:00 часа и приключи в 18:00 часа, а избирателната активност е 59.88%.

Изборът на нов състав на ВСС е особено важен, а освен това и показателен за това как ще изглежда управлението на съдебната власт в следващите 5 години, дали ще бъде разчупено мнозинството в съвета зад главния прокурор Иван Гешев, има ли бъдеще за сериозна съдебна реформа и по какъв начин ще се вземат ключови решения - назначения, наказания, управление на собствеността и много други.

Бъдещето на новия ВСС обаче е неясно, особено при настоящата политическа ситуация, тъй като не е известно кога и дали кадровият орган ще бъде изцяло попълнен и как ще функционира, доколкото в момента няма мнозинство в парламента, което да номинира и подкрепи кандидатите от парламентарната квота.

Дневник