До ден-два се очаква да бъдат обявени нови мерки срещу разпространението на коронавируса. Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред "България он Ер". Добави, че през последните дни са проведени интензивни срещи в Министерството на здравеопазването.
"Много важно е сега да ограничим разпространението. Поне носенето на маските нека да бъде задължително навсякъде на обществени места", призова тя.
Последните въведени мерки след отпадането им на 1 април бе въвеждането на задължително носене на маски в лечебните заведения в градове с много заразени.
Обоснова се, че в Германия и Франция случаите са над 1500 на 100 хил. души на 14-дневна база, а всички страни от Източна Европа са около 100 на 100 хиляди и според нея с известно закъснение тази ситуация ще настъпи и в България.
"Очакваме в пъти да се повиши заболеваемостта. Бързо ще стигнем до пика, а след това очакваме по-бавно да намаляват случаите. Пикът вероятно ще е свързан с пълното доминиране на подварианта BA.5. Новата вълна е свързана с BA.5. Където е стъпил BA.5, започва да измества останалите", обясни проф. Христова.
Тя подчерта, че трябва да се има предвид способността на подварианта да предизвиква реинфекции.
По повод смъртността тя добави, че като процентно отношение при Омикрон и BA.5 тя е по-ниска спрямо предишните вълни.
Здравното министерство предлага личните лекари да издават направления за антигенен тест
Проф. Христова се присъедини към апела на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев за връщане на възможността за издаване на направление за безплатни PCR тестове.
По-късно от здравното министерство съобщиха, че публикуват за обществено обсъждане проект на наредба за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. Предложението на министерството е бързите антигенни тестове за COVID-19 да бъдат включени в медико-диагностичните изследвания, заплащани от бюджета на НЗОК. Антигенни тестове ще могат да бъдат извършвани след насочване от лекар от първичната или специализираната извънболнична медицинска помощ.
Към момента пациентите могат да получават направление за PCR изследване за наличието на коронавирусна инфекция само след консултация от лекар специалист, а не от общопрактикуващ лекар. С промяната се предвижда бързият антигенен тест за откриване на коронавирус да бъде назначаван от джипитата или лекар специалист от извънболничната помощ.
Дневник
Коментари
Честито
Възраждане ще си вдигнат броя гласоподавателите
Анонимен
Маска няма да сложа а от полиция не се страхувайте те пазят престъпниците
Анонимен
Е нали 90% вече са ваксинирани, защо пак има вирус??? Бъзикате се с нас, а това не е добре!