Унгария и Румъния водят преговори за увеличаване до повече от 3 милиарда кубически метра годишно на капацитета на интерконекторен тръбопровод за природен газ, който пресича техните граници, каза унгарският външен министър Петер Сиярто във вторник.

Сиярто обясни, че планираното разширяване на капацитета за внос през Румъния ще подобри сигурността на доставките и ще предложи маршрут за евентуален бъдещ внос от Гърция, Турция или Азербайджан.

Това означава използване на интерконектора Гърция - България, чието строителство бе официално обявено за приключило миналия петък на церемония с участието на премиерите на двете страни и енергийния министър на Азербайджан. Ден по-рано румънският премиер Николае Чука каза в Атина, че газовата връзка е много важна за енергийната сигурност на Европа и може да се използва за доставки през България и Румъния към Украйна и Молдова.

Друга възможност е използването на турската газопреносна мрежа и терминали за втечнен газ в Турция, през които да се пренася газ от различни държави.

 Унгария е около 85% зависима от вноса на руски газ.

"Намираме се в напреднали дискусии за значително разширяване на капацитета на интерконектора, свързващ мрежите за природен газ на Румъния и Унгария", каза Сиярто на пресконференция в Букурещ с румънския си колега, цитиран от "Ройтерс".

Той каза, че интерконекторът с реверсивни възможности може да пренася 2.6 млрд. куб.м газ годишно до Румъния и 1.7 млрд. куб.м годишно до Унгария, което първоначално ще се увеличи до 2.5 млрд. куб.м, а по-късно до над 3 млрд. куб.м. Сиярто не даде подробности за сроковете на проекта.

Съгласно дългосрочно споразумение с руския "Газпром", подписано миналата година, Унгария получава 3.5 милиарда кубически метра руски газ годишно през България и Сърбия по "Турски поток" и още 1 милиард куб.м по тръбопровод от Австрия. Сделката е за срок 15 години.

Русия обеща да продължи доставките на газ за Унгария и настоява, че "Газпром" ще изпълни договорните си задължения към страната, каза Сиярто миналия месец.

Европейският съюз като цяло се стреми да прекрати вноса на руска енергия след нахлуването на Москва в Украйна на 24 февруари, което предизвика прекъсване на доставките и скок в цените на енергията.

Дневник