Конституционният съд (КС) единодушно отхвърли искането на главния прокурор Иван Гешев да бъде обявено за противоконституционно правилото парламентът да го вика на всеки три месеца и да му дава препоръки. Конституционният съд отказва да премахне разпоредбата от правилника на Народното събрание, съобщава news.lex.bg. Докладчик по делото е Константин Пенчев.
Решението все още не е публикувано и не са известни мотивите на конституционните съдии.
Във връзка с информацията за решението началникът на кабинета премиерът Кирил Петков в оставка Лена Бориславова написа във фейсбук:
"Колкото и да не му се иска, Гешев ще трябва да се отчита пред Народното събрание на Република България и да получава указания оттам. И то на всеки три месеца!. Стъпка по стъпка към прозрачност и отчетност на главния прокурор. Предстои публикуване и на ЗИД ЗСВ за търсене на отговорност от главния прокурор за извършени от него престъпления."
Гешев оспорва два текста - чл. 25 и част от текстовете на чл. 86. Искането спрямо първата разпоредба е, защото недопустимо "разширява" конституционно предвидения контрол на законодателната над съдебната власт, а с текстове от втората разширява и допълва по недопустим начин правомощията на Народното събрание, става известно от съобщение на прокуратурата.
През 2021 година главният прокурор сезира Конституционния съд с подобно искане за текстове от правилника на предходното Народно събрание. След разпускането му и формирането на нов парламент, който прие нов правилник, КС прекрати делото.
За Гешев контролът на законодателната върху съдебната власт се осъществява чрез ежегодното изслушване и приемане от Народното събрание на годишния доклад на главния прокурор и чрез други обобщени и аналитични доклади.
В искането се атакуват и още две разпоредби от правилника на Народното събрание - на чл. 86, ал. 1 в частта "включително и за изпълнението на препоръките на Народното събрание при обсъждането на предходния доклад" и на чл. 86, ал. 5, изречение второ, според което проектът за решение на парламентарната комисия може да съдържа и препоръки към органа, чиято дейност се обсъжда.
Дневник
Коментари
Анонимен3
Абе добре изглежда, ама май не е баш тъй.
"Конституционните съдии ... посочват, че правилникът задължава правната комисия да кани главния прокурор, когато ще разглежда въпроси, свързани с дейността на държавното обвинение, но той участва в обсъжданията при желание от негова страна, без да може да бъде задължаван да присъства."