Парламентът прие на две последователни четения законопроект за ратифициране на протоколите към Северноатлантическия договор за присъединяването на Република Финландия и Кралство Швеция.
Двете държави подадоха молби за членство в НАТО на 18 май, след като националните им парламенти прецениха, че рисковете за сигурността им са се увеличили след като Русия нападна Украйна. Протоколите за присъединяване трябва да бъдат ратифицирани от парламентите на всички 30 членки на Северноатлантическия пакт, преди Финландия и Швеция да могат да бъдат защитени от клаузата за отбрана на НАТО, която гласи, че атака срещу един член е атака срещу всички. Обичайно процесът отнема около година, но в конкретния случай се очаква процедурата да протече по-бързо като двете държави вече имат по-голям достъп до разузнавателна информация.
Решението на съюзниците да ги поканят официално беше взето на срещата на върха на НАТО в Мадрид на 28-30 юни като досега то е ратифицирано от Канада, Дания, Исландия, Норвегия, Великобритания, Естония, Албания, Полша, Германия и Люксембург.
Веднага след гласуването министърът на външните работи на Швеция Ан Линде благодари в "Туитър" на България за ратификацията.
"Ако има нещо малко позитивно, макар че не може да се говори за позитивизъм в една война, то това е, че вместо да отслаби НАТО и демократичния свят, всъщност Путин подсилва НАТО, заяви от парламентарната трибуна депутатът от ГЕРБ и бивш външен министър Екатерина Захариева. Съпартиецът й Даниел Митов добави, че в света съществува тежък цивилизационен разлом, а Швеция и Финландия искат да покажат от коя страна на ттози разлом стоят. НАТО пази ценности като разделение на властите, което диктатурата в Русия унищожи, в Русия липсва свобода на словото и върховенство на правото, а присъдите се издават по желание на Кремъл, напомни той. На това място той получи забележка от председателстващия Кристиян Вигенин (БСП) за това, че се отклонява от темата.
Свободата винаги трябва да е по-добре въоръжена от тиранията.
Даниел Митов, депутат от ГЕРБ
Атанас Славов ("Демократична България") отбеляза историческия смисъл на днешното решение. "Това е стратегическа промяна в това как изглежда европейската сигурност вследствие на агресията на Русия срещу Украйна", каза той.
Андрей Михайлов ("Има такъв народ") каза, че НАТО не е само военен съюз, а и нова стратегическа концепция за политика и дипломация.
Станислав Анастасов (ДПС) подчерта, че няма как да не се отговори на желанието на Швеция и Финландия да са част от НАТО. България трябва да подкрепи тази ратификация, защото ние от ДПС разбираме много добре, че преди да бъде военен и отбранителен съюз, когато се налага, НАТО е ценностен съюз.
Настимир Ананиев ("Продължаваме Промяната") напомни, че засегна темата за хибридната война. Той коментира, че тази ратификация е важна и за България, защото, по думите му, когато повече европейски страни станат членове на НАТО, по този начин цялата европейска философия и стратегия "гледа в една посока". Той каза, че по темата не би трябвало дори да има дебат. Напомни, че България отдавна е направила своя избор. България е на правилното място, посочи той.
Цончо Ганев от "Възраждане" използва повода да постави под съмнение необходимостта България да е част от алианса.
Дневник
Коментари
Добави коментар