Западните страни трябва да обмислят създаването на специален трибунал, който да съди военни престъпления, извършени в Украйна, за да не допуснат те да останат ненаказани, каза в четвъртък нидерландският външен министър Вопке Хоекстра.

"Има основания да се разгледа необходимостта, както аз я разбирам, да запълним вакуума. Международният наказателен съд няма юрисдикцията", каза Хоекстра след международна конференция за възможностите за преследване на военни престъпления в Украйна. "Така че мога да си представя, че ще обмислим създаването на такъв трибунал. Вероятно няма да е лесно, но ще се стремим да помогнем на Украйна, където можем."

В четвъртък 45 държави от Европа и Северна Америка на конференцията в Хага, където е Международният наказателен съд (МНС), подписаха политическа декларация за координиране и съвместна работа по разследването на военни престъпления в Украйна.

Те също така обещаха 20 милиона евро за подпомагане на МНС, както и на службата на главния прокурор в Украйна и усилията за подкрепа на ООН.

С над 20 000 открити разследвания на военни престъпления и различни държави, ръководещи екипи, доказателствата трябва да бъдат достоверни и организирани, обясниха официални представители, цитирани от "Ройтерс".

Русия многократно отрича да е замесена във военни престъпления и умишлено атакуване на цивилни, откакто нахлу в Украйна през февруари.

Украинският президент Володимир Зеленски каза на същата конференция, че руски ракети са ударили днес два градски центъра в западната част на Украйна, убивайки 20 души, включително три деца, и ранявайки много други.

"Днес сутринта руски ракети удариха нашия град Виница, обикновен, спокоен град. Крилати ракети удариха две обществени сгради, къщи бяха разрушени, медицински център беше разрушен, автомобили и трамваи бяха (подпалени)", каза Зеленски чрез видеовръзка. "Това е акт на руски терор."

Руските сили бомбардираха украинските градове до руини и оставиха тела по улиците на градовете и селата, които окупираха след нахлуването им през февруари. Украйна твърди, че десетки хиляди цивилни са загинали. Москва отрича да носи отговорност.

Има също някои съобщения за украинци, малтретиращи руски затворници, въпреки че по-голямата част от обвиненията, документирани от органи като ООН, са за предполагаеми зверства, извършени от руските нашественици и техните подставени лица.

"Докато тази среща се провежда, руските сили продължават да извършват жестокости в Украйна с ужасяваща интензивност", каза пратеникът на САЩ Узра Зея, който присъства на срещата. "С всеки изминал ден военните престъпления се увеличават: изнасилвания, изтезания, извънсъдебни екзекуции, изчезване на хора, принудителни депортации, атаки срещу училища, болници, детски площадки, жилищни сгради, силози за зърно, съоръжения за вода и газ."

Комисарят по правосъдието на Европейския съюз Дидие Рейндерс отбеляза, че заподозрените във военни престъпления и геноцид все още са на свобода от конфликти, датиращи от десетилетия на места като Руанда, Дарфур, Сирия, Конго и Балканите.

"Безнаказаността е огромен проблем", каза министър Вопке Хоекстра на пресконференция, имайки предвид военните престъпления в Украйна и по света.

Главният прокурор на МНС Карим Хан каза, че има причини за надежда, тъй като повече от 40 държави сега търсят действия срещу Украйна чрез съда. МНС изпрати най-големия полеви екип в своята 20-годишна история да разследва в Украйна.

"В момент като този законът не може да бъде безучастен наблюдател. Законът не може да изчаква удобно в Хага", каза той.

Русия оттегли подкрепата си от Международния наказателен съд през 2016 г., след като съдът определи заграбването и анексирането на полуостров Крим от Украйна през 2014 г. като въоръжен конфликт.

Дневник