Сръбският президент Александър Вучич обяви, че на Белград може да се наложи временно да "поеме" от Русия компанията "Нафнта индустрия Србие" (NIS), където основен акционер е "Газпром", заради наложените от Запада санкции след началото на войната в Украйна.
Така Вучич върна в публичното пространство разговор, който още в началото на пролетта се водеше неофициално в Белград: възможността сръбската държава да си върне мажоритарния дял или да намери западна или друга компания, която да придобие дела от руския енергиен гигант.
По информация на "Дневник" обаче от руска страна имаше съпротива срещу подобна сделка. Сърбия формално не подкрепя санкциите срещу Русия, но е силно зависима от руски газ; Вучич предупреди, че на сърбите може да се наложи зимата да ходят вкъщи не с тениски, а с пуловери.
Само преди дни министърът на енергетиката Зорана Михайлович каза, че смяна на собствеността на NIS не е на дневен ред.
Дял от 51% бе продаден на "Газпромнефт" през 2008 г. (тази дъщерна компания на "Газпром" е санкционирана. Почти десетилетие и половина по-късно Вучич казва, че Сърбия иска да "говори с руснаците" по темата, пише "Болкан инсайт".
Ако се наложи, обяснява той, ще се стигне до поемане на контрола от държавата, но нищо няма да се "краде". Нуждата да се намери решение е практическа: дори например за намиране на резервни части за рафинерията. Купувачи на иракски петрол пък не искат да работят с компании, които са мажоритарна руска собственост (иракският петрол, заедно с руския, е основен във вноса на Сърбия).
За България, Хърватия (откъдето идва руският петрол) и Чехия има отсрочка от петролното ембарго, наложено на Русия от ЕС. Западните Балкани не са обхванати от санкциите.
Дневник
Коментари
Добави коментар