Министерският съвет в четвъртък (14 юли) е приел актуализирания оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, информираха от Министерството на здравеопазването.

Мерките в плана целят да се ограничат заболяемостта и смъртността от COVID-19, да се намали натоварването върху здравната система, както и да се създаде адекватна организация за своевременно предприемане на необходимите действия да не се допуска масово разпространение на заразата.

Вчера премиерът в оставка Кирил Петков и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев увериха, че актуализираният план не включва въвеждане на задължителни ограничителни мерки, включително няма и не се предвижда затваряне на бизнеси, няма изискване за COVID сертификати и ограничение за движението.

Не се предвижда и връщане на маските на обществени места на закрито, както настоя шефът на Националния център за заразни и паразитни болести Ива Христова. Ограничението ще продължи да важи само за болниците, а на останалите места е препоръчително.

Основните дейности в оперативния план са свързани с провеждането на епидемиологичен и вирусологичен надзор, достъпност на лабораториите за диагностика, осигуряването на ваксини срещу COVID-19 и лекарства, както и гарантирането на качествена и достъпна медицинска помощ за пациентите.

В плана са определени общо 5 етапа, като за всеки етап са разписани противоепидемичните мерки, които да бъдат въвеждани на областно или национално ниво. Етапите и мерките се определят въз основа на математически модел, отчитащ 14-дневната заболяемост по региони, процент заетост на неинтензивни и интензивни болнични легла.

Ангел Кунчев прогнозира вчера, че броят на заразените ще продължи да се увеличава, но ако това не претоварва здравната система и не подлага на риск здравето на хората, държавата ще се справи и без ограничителни мерки.
Кунчев повтори, че ситуацията в момента е много по-различна от предните две години по няколко причини:

  • защото характеристиките на най-активния в момента вариант на коронавируса (подварианта на Омикрон, наречен BA.5 - бел. авт.) са различни, той се разпространява по-лесно, но протича по-леко и преминават с 3 до 5 дни неразположение
  • защото готовността на здравната система е много по-голяма, има достатъчно антивирусни средства и ваксини, в болниците има много по-голям опит.

Кунчев повтори, че се обсъжда връщането на възможността личните лекари да издават направления за безплатни тестове за коронавирус, но даде да се разбере, че все още няма решение по въпроса.

През последните дни официалната статистика на здравното министерство отчита над 1000 заразени с коронавируса за денонощие.

Дневник