Саудитска Арабия обяви, че отваря въздушното си пространство за всички полети "отговарящи на изискванията", за да преминат през него.

Бързото одобрение, изразено от американския президент Джо Байдън, за когото кралството е следваща спирка след Израел, е знак, че и в администрацията му решението се тълкува като крачка към нормализацията с Израел.

Представители на Вашингтон изрично посочиха, че решението се отнася и до Израел, макар страната да не се споменава в съобщението на управата на гражданската авиация.

Допреди няколко години небето на Саудитска Арабия, която не признава Израел, бе напълно затворено за идващи оттам (включително прелитащи) полети. По времето на мандата на президента Доналд Тръмп обаче правителствен самолет прелетя над кралството за пръв път към Индия, а самият Тръмп се пошегува, че визитата му е била първият директен израелско-саудитски полет.

Формално целта е да се приведат правилата в съответствие с договореностите от Чикаго за недискриминация в международните граждански полети, подписани през 1944 г.

Друга част от обяснението е нуждата да се "утвърди позицията" на Саудитска Арабия като световен център съгласно обявен вече план за превръщане във важна точка на въздушния трафик, в конкуренция с вече утвърдени центрове като Дубай и Доха.

Какво ще се даде в замяна

Съветникът за националната сигурност в Белия дом Джейк Съливан обясни, че Байдън приветства "историческото" решение, което "включва полети от и до Израел". Според него то "отваря пътя за по-интегриран, стабилен и сигурен близкоизточен регион." По думите му американският президент ще има какво да каже по темата "по-късно" днес, след "историческия" полет от Тел Авив до саудитското пристанище Джеда.

В САЩ предстоящата среща на Байдън със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман се гледа със смесени чувства две години след като държавният глава нарече фактическия лидер на кралството "парий". От енергетика до човешки права и сигурност, темите ще са много, докато Вашингтон опитва да издейства увеличаване на добив на петрола от Рияд, а принц Мохамед - да покаже, че връзките с ключовия стратегически партньор се възстановяват. Тази сутрин Белият дом съобщи, че Байдън и принц Мохамед ще имат и двустранна среща в Джеда, а тя е събитие и защото не принцът, наполовина на годините на американския лидер, а крал Салман бе смятан от Белия дом за негов директен събеседник (макар управлението на кралството да е на практика в ръцете на сина му).

В израелски медии същевременно се появи информация, че в замяна еврейската държава ще приеме сделка за прехвърлянето на два египетски острова в ръцете на Саудитска Арабия - стъпка, която преди пораждаше известни притеснения, свързани със сигурността.

Голямата награда

Саудитска Арабия не призна Израел през 2020 г., когато това направиха два съюзника от Персийския залив - Бахрейн и Обединените арабски емирства. Нормализация избраха и две арабски страни в Африка, Мароко и Судан като част от т.нар. Авраамови споразумения, договорени от администрацията на Тръмп.

Действията им, за които допринесоха различни фактори, бяха в разрез със споразумение, утвърдено по инициатива на Саудитска Арабия през 2002 г.: първо създаване на палестинска държава, а след това признаване на Израел. Заради него еврейската държава имаше пълноценни дипломатически отношения само с две арабски страни, и то съседи - Египет и Йордания - а опити за установяването им с Мароко в началото на века се провалиха.

Саудитска Арабия обаче също запази относително мълчание миналата година в конфликта между Израел и Газа, когато Китай се прояви в по-голяма степен като защитник на палестинската кауза от редица арабски държави.

Нормализацията между Израел и Саудитска Арабия е смятана за голямата награда и за всеки израелски, и за всеки американски лидер (особено докато САЩ пренасочват вниманието си от Близкия изток към Китай). Не се очаква обаче промяната да дойде рязко, за да няма политическо и обществено сътресение във все още дълбоко консервативното кралство, което принц Мохамед бавно се опитва да променя (и при това вече разочарова част от наблюдателите, смятали го за "реформатор").

Дневник