Франция очаква един от най-горещите дни, регистрирани в историята на метеорологията, с 40 и повече градуса по целзий в атлантическите крайбрежните райони. Португалия имаше вчера места с почти 47 градуса. Днес Великобритания е в максималната степен на предупреждение за рекордни жеги и невижданите 41 градуса в Англия.
В същото време в Средиземноморието - от Мароко на запад до Кипър на изток - бушуват горски пожари, с които се борят хиляди пожарникари и са прогонили други хиляди жители и туристи.
В пристанищния град Брест в северозападния район Бретан вероятно днес ще отчетат безпрецедентните 40 градуса, а се очаква и нов национален рекорд за средна температура. Сегашният е от горещите вълни през 2003 г. и 2019 г. - 29.4 градуса.
Властите в Южна Европа съобщават и за стотици смъртни случаи заради високите температури, които според учените са заради с изменението на климата. Проучване, публикувано през юни в списание "Environmental Research: Climate", заключава, че е много вероятно изменението на климата да влоши горещините.
Повече от 1000 смъртни случая са свързвани с продължилата почти седмица гореща вълна в Португалия и Испания, като испанците отчетоха 45.7°C.
Испанската метеорологична агенция издаде температурни предупреждения за неделя с прогнози за високи температури от 42 по Целзий в Арагон, Навара и Ла Риоха на север. Горещата вълна се очаква да приключи в страната днес, но температурите пак остават "ненормално високи".
Във Франция горските пожари вече са обхванали 11 000 хектара (27 000 акра) в югозападния регион Жиронд и повече от 14 000 души са евакуирани, съобщиха регионалните власти в неделя следобед. Повече от 1200 пожарникари се опитват да овладеят пламъците, се казва в изявление на властите.
В Италия, където през последните дни пламнаха по-малки пожари, синоптиците очакват температури над 40°C в няколко региона през следващите дни.
В Гърция пожарната служба съобщи в събота за 71 пожара, избухнали в рамките на 24 часа.
Подобни температури бяха регистрирани в Португалия в неделя и се прогнозират във Великобритания в понеделник и вторник, което би надхвърлило предишния официален рекорд от 38.7°C, поставен в Кеймбридж през 2019 г.
Националният синоптик на Великобритания издаде първото си "червено" предупреждение за "екстремни горещини" за части от Англия. Пътуващите с влакове бяха посъветвани да потеглят само ако е абсолютно необходимо и да очакват масови закъснения и отменени полети.
Около 1000 пожарникари се опитаха да овладеят 13 горски и селски пожара в централната и северната част на Португалия, като най-големият беше близо до северния град Шавес.
Министерството на здравеопазването на Португалия съобщи късно в събота, че през последните седем дни 659 души са починали поради горещата вълна, повечето от които възрастни хора. Седмичният пик от 440 смъртни случая е бил в четвъртък, когато температурите са надхвърлили 40°C в няколко региона и 47°C в метеорологична станция в окръг Визеу в центъра на страната. До събота в Испания е имало 360 смъртни случая, свързани с горещината, според данни на здравния институт "Карлос III".
Португалия се бори с екстремна суша дори преди скорошната гореща вълна според данни на националния метеорологичен институт. Около 96% от континента вече страдаха от тежка или екстремна суша в края на юни. Тежко е положението със засушаването и в Северна Италия.
В някои региони в Германия скоро може да има недостиг на вода заради сушата, предаде ДПА, позовавайки се на представители на местните власти.
"Драстично увеличаващото се търсене на вода в промишлеността, селското стопанство, но също и в частните домове представлява проблем", каза изпълнителният директор на германската Асоциация на градовете и общините Герд Ландсберг пред в. "Ханделсблат".
Поливането на градини и пълненето на големи басейни с чешмяна вода би могло да се превърне в "истински проблем" през летните месеци, добави той. Системите за поливане изразходват до 800 литра питейна вода на час, обясни Ландсберг. "Това би могло да натовари водопреносната инфраструктура до нейния предел в някои региони", добави той. Ландсберг посъветва частните домакинства да събират колкото се може повече дъждовна вода и добави, че в някои индивидуални случаи би могло да се наложи общините да налагат ограничения на употребата на вода.
Лансберг също така призова за разработването на "общински планове за действие в жегите", които да предвиждат как хората да бъдат защитени от рискове за тяхното здраве и да включват инвестиции в зелени покриви и фасади, както и места за отдих на прохладни места. Той добави, че подмяната на черен асфалт с покритие с по-светъл цвят също може да помогне за сваляне на температурите.
Жегата не мъчи само Европа. Тази седмица се очаква да се върнат изпепеляващите летни горещи вълни в големи части на Китай, които ще продължат до края на август, каза държавната синоптична служба.
Температури от 39 градуса по Целзий до 42 градуса по Целзий се очакват в южния регион след 20 юли, включително в провинциите Дзянси, Джъдзян и Фуджиан. Въпреки известна почивка през уикенда за провинции като Хъбей, Хунан, Хубей, Гуейджоу и Дзянси максималните температури на други места се очаква да надхвърлят 37 градуса по Целзий.
Знойната жега ще продължи от 16 юли до 24 август в цялата страна за "удължен период" от 40 дни спрямо обичайните 30, каза службата на уебсайта си.
Така нареченият "санфу", или "три периода на затишие", през лятото в Китай се отнася до тригодишни 10-дневни отрязъка между юли и август, когато температурите и влажността са пикови. Но тази година се очаква втората фаза да продължи два пъти по-дълго - 20 дни, от 26 юли до 14 август.
През последните две седмици Китай достигна средни температури от около 35 градуса по Целзий (95°F), което доведе до деформирани пътища и повече посещения в болница поради топлинен удар
Китайските синоптици казаха, че броят на градовете с високи температури постепенно се е увеличил през последните 30 години. Много експерти обвиняват за постоянните високи температури глобалното изменение на климата.
Дневник
Коментари
Добави коментар