Външните министри на Европейския съюз одобриха средства за въоръжаване на Украйна на обща стойност 500 млн. евро - пореден пакет, добавен към нарастващата сума в момент на опасения, че войната с Русия ще се проточи.

Общо 2.5 млрд. евро вече са предоставени на Украйна, откакто Русия нахлу на 24 февруари.

"Няма да спрем да подкрепяме Украйна (или) да налагаме санкции на Русия", каза върховният представител на ЕС във външната политика Жозеп Борел, когато пристигна на срещата на първите дипломати.

"Руските сили не планират да си вземат почивни дни от атаката срещу Украйна", каза литовският външен министър Габриелиюс Ландсбергис преди началото на дискусиите, на които имаше и видеообръщение на украинския му колега Дмитро Кулеба.

"Оръжия: благодарен съм за допълнителните 500 млн. евро и призовавам за още двустранна военна помощ", написа Кулеба в "Туитър".

    Трябва да проявим стратегическо търпение.

Жозеп Борел,

върховен представител на ЕС във външната политика и политиката за сигурност

Руският президент Владимир Путин е предупреждавал, че оръжейните доставки за Украйна няма да разколебаят страната му. От началото на войната имаше множество руски удари по обекти, свързани с транспорта или складирането на оръжия.

Въпроси

С тези пари Брюксел се опитва да задоволи най-спешните нужди: от муниции, леки оръжия и може би преносими ракетни системи.

Освен одобряването на тези средства друга важна точка бе разработването на платформа за общи покупки на оръжия за Украйна. Целта е с централизираните покупки на оръжия да се избегне съперничество и дублиране в процеса. С първите общи покупки Брюксел се опитва и да насърчи и европейската отбранителна индустрия (на пазар, доминиран от Съединените щати), макар да се смята, че само във Франция и Италия тя е способна да задоволи украинските нужди в кратки срокове.

В тази програма държавите ще могат да участват доброволно. Новият механизъм, чието формално одобрение предстои, взема предвид и разликата в отбранителните способности на ЕС и останалата част на света: разходите за отбрана нараснаха с 20% между 1999 и 2021 г. в сравнение с 66% за САЩ, 292% за Русия и 592% за Китай по данни на Европейската комисия.

Предстои обаче да се уточнят подробности, например изцяло европейски ли трябва да са компаниите, за да участват в общите поръчки, или например е достатъчно да имат заводи в ЕС. Около 60% от отбранителните способности в блока се набавят от държави извън него.

 

Дневник