Лидерите на Северна Македония и Албания се готвят за дългоочакваното начало на преговорите с Европейския съюз, станало възможно, след като посланиците на ЕС (КОРЕПЕР) одобриха преговорната рамка с двете държави, без този път България да каже "не".
Това е резултат от решението на парламента в Скопие, подобно на този в София, да приеме предложението на Френското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Чешкото председателство, което започна половин месец след края на френското на 1 юли, заяви другата седмиза, че е в готовност при нужда да свика междуправителствена конференция. На нея ще е чешкият премиер Петр Фиала, заедно с посланиците на държави от блока, и лидерите на държавите кандидати, които започват да преговарят.
"Европейският съвет, воден от (чешкото председателство), току-що се съгласи да отвори преговорите за присъединяване с Албания и Северна Македония", написа снощи Фиала в "Туитър". "Заедно осъществихме още една важна стъпка към това да приближим Западните Балкани към ЕС. Това е огромен успех на председателството ни."
Думите му предполагат, че две години след като България изрази първите си резерви към преговорната рамка (преди още да блокира), тя за пръв път не ѝ се е противопоставила.
Това не е краят на пътя
Изработването на рамката, която след "френското" предложение съдържа и двустранни въпроси, започна, след като евролидерите одобриха по принцип преговорите през пролетта на 2020 г., но не можеха да ги започнат без нея.
За Северна Македония тази стъпка не е същинското начало на преговори: тя може да започне по същество - на следващата междуправителствена конференция - едва след като българите са вписани в конституцията заедно с другите "части от народи".
Въпреки това върховният представител на ЕС във вънвшната политика и политиката за сигурност Жозеп Борел определи като "исторически момент" взетото решение в момент, когато в Европа "нямаме много добри новини".
Въпреки използваното в българското публично пространство понятие за "пускане" на Северна Македония в ЕС чрез свалянето на ветото, за Скопие пътят към членство едва започва и вероятно ще отнеме между пет и десет - или повече - години.
Междувременно България, съгласно "френското" предложение, публикува снощи едностранна декларация, че не признава македонския език, на който ще бъдат преведени всички общностни документи.
Ковачевски и Рама ще се срещнат и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. От пресслужбата на македонския премиер съобщиха, че той ще произнесе реч на македонски.
Дневник
Коментари
Добави коментар