Бившият британски финансов министър Риши Сунак или външният секретар Лиз Тръс останаха единствени участници в надпреварата за следващ лидер на консервативната партия във Великобритания, който да наследи оттеглящия се Борис Джонсън.

Членовете на Консервативната партия ще изберат лидера в пряко гласуване в началото на септември, като така ще определят и следващия британски премиер.

Във финалното гласуване между депутатите консерватори в сряда Сунак запази лидерството си със 137 гласа, а Тръс получи 113. Третата в досегашните кръгове на изборите - бившият секретар по отбраната Пени Мордаунт, със 105 гласа, запази позицията си, което доведе до отпадането й от борбата.

Съветите на Борис Джонсън

Действащият премиер Борис Джонсън отговаря за последен път на депутатски питания в Камарата на представителите в сряда. Той се поклони преди оттеглянето си и беше изпратен с бурни аплодисменти от партията си, подигравки от опонентите. Джонсън си тръгна с реплика, определена от "Ройтерс" като "енигматична" - "Мисията до голяма степен е изпълнена... hasta la vista, baby".

Втората част от изречението в превод от испански означава "ще се видим по-късно, скъпа" и макар да е използвана в множество холивудски продукции, повечето медии я свързват с прочутата I'll back от "Терминатор".

Джонсън беше принуден да обяви оставката си преди две седмици след масов бунт срещу последния от поредица от скандали, които партията му реши, че са подкопали способността му да ръководи страната след три бурни години начело.

Говорейки в своите последни "Въпроси на министър-председателя", седмичната част от политическия календар, която изправя премиера срещу опонентите му в шумен дебат, Джонсън се опита да оформи своето наследство около отговора на COVID-19 и подкрепата си за Украйна срещу Русия.
"Помогнахме, помогнах, да прекараме тази страна през пандемия и помогнахме да спасим друга страна от варварството. И честно казано, това е достатъчно, за да продължим. Мисията до голяма степен е изпълнена", каза Джонсън.


"Искам да благодаря на всички тук и hasta la vista, скъпа."

Репликата, заимствана от Арнолд Шварценегер във филма от 1991 г. "Терминатор 2: Денят на страшния съд" и преведена като "ще се видим по-късно", предизвика бурни аплодисменти от повечето от съпартийците му в парламента.

Само преди две седмици някои от тези, които ръкопляскаха, подадоха оставки от правителството му, критикуваха ръководството му и поискаха той да напусне. Репортери в парламента казаха, че неговият предшественик Тереза Мей не е останала в залата по време на аплодисментите

С поглед към изборите през 2024 г. опозиционният лидер Кийр Стармър се опита да подчертае разделението в управляващата партия, критикувайки консервативните кандидати за наследници на Джонсън.

"Той реши да излезе от своя бункер със златни тапети за последен път, за да ни каже, че всичко е наред. Ще ми липсва заблудата", каза Стармър.

Джонсън отвърна, че критиките са "напълно сатирични".

В прощалната си реч Джонсън посъветва своя наследник да стои близо да САЩ, да подкрепя Украйна, да намали данъците и административната тежест, да не позволява на финансовото министерство да ограничава амбициозните проекти и да обърне внимание на електората.

"Помнете, преди всичко, не "Туитър" е това, което се брои, а хората, които ни изпратиха тук", каза Борис Джонсън на изпроводяк.

Дир.бг