Европейският съюз забрани в четвъртък вноса на руско злато и направени с него бижута в рамките на седми пакет от санкции, наложен заради войната в Украйна.
Златото е най-значимия износ на Русия в Европа след енергийните източници. Русия е четвъртият най-голям износител на злато в света, като през 2020 г. е получила почти 19 млрд. долара от него. Също в четвъртък Великобритания, която е най-големият вносител на руско злато, наложи ембарго на неговия експорт в Кралството.
Забраната обхваща купуване, внос или прехвърляне, пряко или косвено, на злато и бижута с руски произход, независимо дали са внесени директно в ЕС или през посредници.
Пакетът предвижда още разширяване или уточняване на вече наложени икономически ограничения и технологични стоки.
Разширява се списъка с контролирани артикули, които могат да допринесат за военното и технологичното усъвършенстване на Русия или за развитието на нейния сектор на отбраната и сигурността, като по този начин засилва контрола върху износа на стоки с двойна употреба и модерни технологии, съобщи Съветът на ЕС, след като процедурата на писмено одобрение на санкциите приключи в четвъртък по обед българско време.
Новите мерки разширяват съществуващата забрана за достъп до пристанища до шлюзове. Условията за достъпа до обществените поръчки, авиацията и правосъдието са редактирани. Например техническата помощ за Русия за авиационни стоки и технологии ще бъде разрешена, доколкото е необходима за защита на работата по определяне на технически индустриални стандарти на Международната организация за гражданска авиация.
В забраната за приемане на депозити сега се включват и юридическите лица, установени в трети държави и мажоритарно притежавани от руски граждани или физически лица, пребиваващи в Русия, за да се избегне заобикалянето на ограничението. Приемането на депозити за незабранена трансгранична търговия ще подлежи на предварително разрешение от националните компетентни органи.
Предвидено е и замразяване на активи на най-голямата руска банка - "Сбербанк".
Банкови транзакции за храни и петрол
Под натиска на Африканския съюз ЕС се съгласи да облекчи някои по-рано въведени ограничения, свързани с оперирането на руски банки. Като изключение те ще могат да участват в извършване на сделки с определени държавни субекти по договори за покупка на селскостопански продукти и транспортирането на петрол до трети страни.
"В по-широк план ЕС се ангажира да избягва всички мерки, които биха могли да доведат до продоволствена несигурност по целия свят. Нито една от мерките, приети днес или по-рано с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна, не е насочена по никакъв начин към търговията със селскостопански и хранителни продукти, включително пшеница и торове, между трети страни и Русия", се казва в съобщение на Съвета на ЕС.
По същия начин мерките на ЕС не възпрепятстват трети държави и техните граждани, работещи извън ЕС, да купуват фармацевтични или медицински продукти от Русия.
Още санкционирани руснаци
В допълнение към икономическите санкции Съветът реши да включи в списъка допълнителни физически и юридически лица и да засили изискванията за докладване, като постави тежестта за деклариране на активи върху санкционирани лица, за да улесни замразяването на техните активи в ЕС. В новия списък са добавени още роднини на вече санкционирани руски бизнесмени и чиновници, както и кметът на Москва Сергей Собянин.
Според върховния представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел новите санкции ще ограничат капацитета на Русия да финансира войната, като в същото време ще облекчи условията, при които през руски банки ще се извършват сделки за купуване на храни и петрол, за да намали рисковете от продоволствена криза.
От началото на войната в Украйна ЕС вече е въвел седем пакета от санкции, които включват и забрана за вноса на руски въглища и петрол с танкери, изключи от системата SWIFT седем руски банки и ограничи авоарите и пътуването на над 1200 руски граждани.
Дневник
Коментари
Анонимен
Р.Ралин - "Горят си сиромасите свещите, броят на богаташите парите". Руското злато, незакупено от Европа, си остава злато. И вероятно ще си намери купувач. Повече ме притеснява, че ако изтряскат един "Искандер" върху военния завод в Сопот (произвеждащ боеприпаси за Украйна) - НАТО няма да си мръдне пръста за българите.
Анонимен
Смени си насрания памперс,пий си хапчетата и не мисли за глупости.
Логично
Няма как през монитора да му помиришеш памперса следователно миризмата идва от самият теб.
Анонимен
Тоест богаташите пак ще се купуват руско злато само че през посредници и на по висока цена. Цената не фи интересува защото робите ще я платят. Честито роби :)
Анонимен
Чудя се повечето про-путински изказвания от платени тролове или безплатни полезни иди0ти са?
Анонимен
Чуди се как ще си плащаш сметките дето ти ги докараха
до Анонимен
ми кат не можеш искай путин да ти я плаща сметката , нали той почна войната и ева мамата на пейзажа , а само как хубаво преди това си вървеше търговийката
До първия
Голяма будала си руски троле,само засилваш русофобията.
Анонимен
То златото си е,обаче няма да има 🤑 и €.