Европейският съюз забрани в четвъртък вноса на руско злато и направени с него бижута в рамките на седми пакет от санкции, наложен заради войната в Украйна.
Златото е най-значимия износ на Русия в Европа след енергийните източници. Русия е четвъртият най-голям износител на злато в света, като през 2020 г. е получила почти 19 млрд. долара от него. Също в четвъртък Великобритания, която е най-големият вносител на руско злато, наложи ембарго на неговия експорт в Кралството.
Забраната обхваща купуване, внос или прехвърляне, пряко или косвено, на злато и бижута с руски произход, независимо дали са внесени директно в ЕС или през посредници.
Пакетът предвижда още разширяване или уточняване на вече наложени икономически ограничения и технологични стоки.
Разширява се списъка с контролирани артикули, които могат да допринесат за военното и технологичното усъвършенстване на Русия или за развитието на нейния сектор на отбраната и сигурността, като по този начин засилва контрола върху износа на стоки с двойна употреба и модерни технологии, съобщи Съветът на ЕС, след като процедурата на писмено одобрение на санкциите приключи в четвъртък по обед българско време.
Новите мерки разширяват съществуващата забрана за достъп до пристанища до шлюзове. Условията за достъпа до обществените поръчки, авиацията и правосъдието са редактирани. Например техническата помощ за Русия за авиационни стоки и технологии ще бъде разрешена, доколкото е необходима за защита на работата по определяне на технически индустриални стандарти на Международната организация за гражданска авиация.
В забраната за приемане на депозити сега се включват и юридическите лица, установени в трети държави и мажоритарно притежавани от руски граждани или физически лица, пребиваващи в Русия, за да се избегне заобикалянето на ограничението. Приемането на депозити за незабранена трансгранична търговия ще подлежи на предварително разрешение от националните компетентни органи.
Предвидено е и замразяване на активи на най-голямата руска банка - "Сбербанк".
Банкови транзакции за храни и петрол
Под натиска на Африканския съюз ЕС се съгласи да облекчи някои по-рано въведени ограничения, свързани с оперирането на руски банки. Като изключение те ще могат да участват в извършване на сделки с определени държавни субекти по договори за покупка на селскостопански продукти и транспортирането на петрол до трети страни.
"В по-широк план ЕС се ангажира да избягва всички мерки, които биха могли да доведат до продоволствена несигурност по целия свят. Нито една от мерките, приети днес или по-рано с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи ситуацията в Украйна, не е насочена по никакъв начин към търговията със селскостопански и хранителни продукти, включително пшеница и торове, между трети страни и Русия", се казва в съобщение на Съвета на ЕС.
По същия начин мерките на ЕС не възпрепятстват трети държави и техните граждани, работещи извън ЕС, да купуват фармацевтични или медицински продукти от Русия.
Още санкционирани руснаци
В допълнение към икономическите санкции Съветът реши да включи в списъка допълнителни физически и юридически лица и да засили изискванията за докладване, като постави тежестта за деклариране на активи върху санкционирани лица, за да улесни замразяването на техните активи в ЕС. В новия списък са добавени още роднини на вече санкционирани руски бизнесмени и чиновници, както и кметът на Москва Сергей Собянин.
Според върховния представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел новите санкции ще ограничат капацитета на Русия да финансира войната, като в същото време ще облекчи условията, при които през руски банки ще се извършват сделки за купуване на храни и петрол, за да намали рисковете от продоволствена криза.
От началото на войната в Украйна ЕС вече е въвел седем пакета от санкции, които включват и забрана за вноса на руски въглища и петрол с танкери, изключи от системата SWIFT седем руски банки и ограничи авоарите и пътуването на над 1200 руски граждани.
Дневник
Коментари
до 1Анонимен
ами ако си мръдне пръсчето , тогава ко прайш ,,,,,емигрираш в рашаланд ли?
Анонимен
Кой тоз ЕС, дето все забранява това или онова,бе? Аз за толкова години освен забрани, ограничения и глоби нищо друго не видях ! Нали щяха да ни помагат, нали щяхме да сме със стандарта на Франция и Германия, ко стана? Те си въртят синджирчето, а ние се върнахме 80 години назад
до Анонимен
расия са върна 80 год назад , ние си кретаме напред , щото много русоблизци има по канцелариите в службите и къде ли още не ,и все ги влече руската мизерия и кражби