Главният прокурор Иван Гешев не отговори конкретно дали срещу санкционирания за корупция депутат от ДПС Делян Пеевски има образувано разследване във връзка с проверка, след включването му в списъка "Магнитски". "Или е образувано, или е прекратено", заяви Гешев в отговор на въпрос на депутата от "Демократична България" Атанас Славов и каза, че ще отправи питане до специализираната прокуратура, като призова и Славов да отправи въпроси до главния прокурор. Гешев беше поканен в комисията по правни въпроси за обсъждане на дейността на държавното обвинение.

Според него след получаването на информацията за наложените санкции от прокуратурата са поискали допълнителна информация от САЩ, но не са получи отговори. Гешев потвърди. че сроковете на обявените преди повече от година, проверки са изтекли и има два варианта - или са открити данни за извършено престъпление и е образувано досъдебно производство, или не са открити такива данни и проверките са били прекратени.

Гешев, който както твърди, че не може да знае какво се случва с всички проверки, образувани от държавното обвинение, така и заяви, че по проверките за Пеевски и Илко Желязков (бивш заместник-председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, също включен в списъка "Магнитски"), от европейските институции не е искана информация за тях.

Второто му явяване пред депутати от парламентарна комисия в рамката на седмица не предложи нищо ново в представянето му и в поведението му спрямо депутатите и въпросите, задавани от народните представители. Близо три часа депутатите го разпитваха, като отново той се опитваше да избягва отговори на конкретни въпроси, повтаряше, че не участва в политически дебати и предизборни формати, обяви, че не е уважително да се цитират починали хора, че МВР трябва да разследва престъпленията, че включената в годишния доклад на държавното обвинение статистика на вътрешното министерство е манипулирана, че със закриването на специализираното правосъдие, ще бъде обслужена организираната престъпност. Отново в защита на ГЕРБ се хвърлиха депутатите от ГЕРБ, тези от ДПС отсъстваха от залата, а на въпросите на "Възраждане", Гешев благодареше. Бранимир Балачев - народният представител от ГЕРБ (който прокуратурата не разследва за нарушена карантина) толкова яростно защити главният прокурор, че в един момент отговори вместо него. "Пратете ни и ще отговорим", заяви Балачев.

Няколко пъти заместник-председателят на парламента Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" направи забележка, че е въпрос на неуважение, че Гешев не отговаря на конкретни въпроси на депутатите, а Атанас Славов ("Демократична България") нарече внушенията му, че Народното събрание е обслужило престъпността с решението за закриването на специализираното правосъдие - "недостойни".

Заседанието на комисията беше предшествано от получаването на над 120 тома с материали от прокуратурата - различни доклади и становища.

Законът "Магнитски" не води до наказателно-правен ефект за нас

"Законът "Магнитски" е политически и административен инструмент на нашите партньори в САЩ. Не е задължитлено да води до наказатлено- правен ефект", заяви още Гешев. "Аз нямам личен интерес към депутата Пеевски, за да проверявам специално някои депутати. Има десети преписки с обществен интерес. Едни интересуват едни, други - друго. Главният прокурор, за разлика от политиците, не може да си позволи личен интерес. Преписките са изпратени в специализираната прокуратура. В реално време няма как да ви отговоря. Запитайте ме писмено, ще ви изпратя информация", каза Гешев на депутатите.

Славов уточни, че ако имаше образувано разследване срещу Пеевски, то бо трябвало да има искане за сваляне на депутатския му имунитет, каквото не е постъпвало от прокуратурата.

Заместник-председателя на парламента Мирослав Иванов откри дискусията и попита Гешев за коментар на разминаването, защо в годишните доклади на държавното обвинение се твърди, че по над 90 % от делата се постигат осъдителни присъди. Докато докладът на неправителствената организация "Антикорупционен фонд" за изминалата година отчита, че не е започнало нито едно разследване за корупция по високите етажи на властта.

Главният прокурор обяви, че не е чел анализа на организацията, но бил сигурен, че това, което те са написали, не било вярно. "Седем души на високи нива в държавата са сред разследваните за корупция от спецализираната прокуратура за миналата година", заяви Гешев и цитира, че 66 души били предадени на съд за корупция.Той отново се опита да прехвърли топката към МВР, които по думите му от началото на годината досега не са докладвали нито един случай на коруцпия по високите етажи на властта.

Дневник