Унгарският външен министър Петер Сиярто обяви пред колегата си Сергей Лавров, че страната му желае да купи още руски газ предвид риска запасите да не стигнат до зимата.
Това послание дойде, докато Европейският съюз търси начини да сложи край на зависимостта от този енергоизточник предвид войната в Украйна.
Будапеща поиска от Брюксел миналия месец да не въвежда повече санкции срещу Русия, за да не се окаже "на страната на губещите" във войната заради икономически проблеми.
Преди това пътуване Сиярто обясни, че се водят преговори за пренасочване на всички газови потоци от Русия по "Турски поток" - през България и Сърбия.
В момента половината руски газ за Унгария достига по този маршрут и тъй като той според Будапеща е най, "стабилен, предвидим и безопасен", според първия дипломат и министър на търговията е за предпочитане пред "несигурността на западните тръбопроводи", която намали пристигащите през Австрия количества до една трета от досегашния обем (по "Турски поток", обратно, няма промяна).
Такава е "физическата реалност"
Отправеното искане не е изненадващо, тъй като миналата седмица правителството на Унгария реши да предприеме покупка на още 700 млн. куб. м газ (при годишно потребление между 9 и 10 млрд. в последните пет години). Тогава нямаше уточнение откъде да дойде газът. Днес обаче Сиярто заяви, че този обем, не може да се купи "без източници от Русия", независимо "дали Унгария харесва това или не", защото такава е "физическата реалност".
Дни след посещение във Вашингтон Сиярто е в Москва, където чу от Лавров, че тази молба "ще бъде незабавно докладвана и разгледана" и че "откровено русофобската политика" на Съединените щати и ЕС пречи на сътрудничеството между Москва и Будапеща, но двете страни "ще търсят и ще намерят решения" за взаимодействие "независимо от подобен род капризи и опити за наказания".
Унгария обяви извънредно положение в енергетиката на 13 юли, докато цените на газа и петрола растат, а целта бе да се гарантира, че ще има достатъчно газ за зимата. Запълненият капацитет на хранилищата в момента се равнява на едва 27% от годишните нужди, каза още днес външният министър.
Според подписания миналата година нов 15-годишен договор с "Газпром" Унгария получава 3.5 млрд. кубични метра газ през България, и Сърбия, 1 млрд. - през Австрия. Същевременно Сиярто обяви миналата седмица, че страната му преговаря и за внос от други източници, през България и Румъния.
Дневник
Коментари
Добави коментар