"Демократична България" ще публикува целия запис, който е от среща на парламентарната група на обединението, повиши политическото напрежение и заради разпространяването на част от него Слави Трифонов видя повод да спре участието на "Има такъв народ" в преговори за правителство и да откаже подкрепа с третия, последен мандат. Това заяви Христо Иванов, съпредседател на "Демократична България".

"Става дума за напълно рутинна политическа среща на парламентарната група на "Демократична България". Ние сме професионални политици и сме длъжни да обсъждаме всичките аспекти на ситуацията, с всички възможни мотиви на играчите, елементи на тяхното позициониране. Това е ежедневие в парламента и е най-нормалното", коментира Христо Иванов.

Последствията от записа се очакват

Попитан какво следва от разпространяването на записа, дали това означава край на преговорите за правителство и съответно предсрочни избори през октомври, Иванов каза, че решението за това е на мандатоносителя БСП. "Ние застанахме на позицията, че трябва да има правителство, не защото се харесваме, защото си имаме страшно доверие в тази четворна коалиция, не защото имаме лесни отговори, а защото смятаме, че страната няма нужда от задълбочаване на политическата криза", каза Христо Иванов.

Ако действително депутатите на "Има такъв народ" откажат подкрепа на правителство с третия мандат, въпреки че се смята, че обсъжданата обща програма среща широко одобрение, възможности за редовно управление няма. Депутатите на "Продължаваме промяната", БСП, "Демократична България" и независимите народни представители са общо едва 108 (парламентът е с двама депутати по-малко след напускането на един от "Продължаваме промяната" и един от "Има такъв народ" - бел. авт.). А за прокарването на решения са необходими поне 121 души, при положение че всички народни представители са регистрирани.

    Ние бяхме готови в името на това да има правителство, да изтеглим своите министри, да нямаме претенции към министерски постове и да дадем само парламентарна подкрепа.


"Ако в крайна сметка Слави Трифонов реши, че за четвърти път трябва да счупи всичко и неговата парламентарна група се подчини на този импулс, без да обърнат внимание, че най-заинтересованите лица, които скачат върху тази тема, са ГЕРБ и ДПС, "Демократична България" ще отиде на избори", каза още Христо Иванов.

На въпрос на "Дневник" дали вече е имал реакции от лидерите на "Продължаваме промяната" и БСП, Христо Иванов отклони въпроса, с аргумента да остави на тях да формират позициите си. "Ако всички се наспят и успокоят и си дадат сметка, че не можем от една рутинна среща на парламентарна група, каквато всяка нормална парламентарна група води, а и нищо в ситуацията не се е променило, аргументите за това, че колкото и да е трудно, трябва да излъчим правителство, остават в сила", каза Христо Иванов.

Какво има в записа

В петък (22 юли) в зала "Запад" на Народното събрание заседава комисия, посветена на меморандума на правителството с компанията "Джемкорп". Тя се излъчва на сайта на Народното събрание, от който редица медии взимат излъчването. След края на заседанието обаче излъчването от сайта на парламента не е спряно и така разговорът в групата на "Демократична България" се оказва публичен.

Минути след края на срещата на парламентарната група, част от записа се оказва разпространен в медии. В него се чува анализът (на разговорен език - бел. авт.) на Христо Иванов за политическата ситуация. Първо говори за аргументите на "Има такъв народ" да не искат да подкрепят промените в антикорупционния закон на второ четене преди да е гласувано ново редовно правителство: "Тошко казва, че ще гласуват след избирането на правителство, защото "искаме да сме сигурни, че, ако си направите бухалка, ще сме в коалицията, която ще управлява бухалката", казва Тошко", предава Христо Иванов.

После се спира на факта, че "Продължаваме промяната" се включиха в преговорите за правителство с третия мандат, в които участват и "Има такъв народ": "Това означава на практика, че те вече не могат да кажат, че "Има такъв народ" са 100% мафия, а ние сме 100% бели. Днес тяхна позиция, която отхвърля възможност за съставяне на кабинет, става една идея по-трудна заради това, че изобщо са започнали разговори. Това е ефект в полза на покачването на вероятността да има правителство", казва Христо Иванов.

Разговорът в парламентарната група продължава с мнението на Христо Иванов за пропуски в начина, по който лидерът на БСП Корнелия Нинова води преговорите: "Възможността все пак да се адресира основния проблем на "Продължаваме промяната", свързан с това с кого говорят и да се излезе от разговора кои са министрите на Слави, Корнелия по никакъв начин не е решила този проблем. Аз очаквам, че това ще доведе до силен блокаж на втория етап на преговорите", казва съпредседателят на "Демократична България". В записа той посочва още, че според него е било по-добре изначално да се каже на "Има такъв народ", че не би следвало да имат очаквания за министерски постове при нов кабинет. И публично Иванов защити тази си позиция. "Смятам, че всички трябва да сме готови да се откажем от това да имаме министри", коментира той и припомни, че още преди консултациите при президента Румен Радев "Демократична България" се обяви за експертно, а не политическо правителство.

    Смятам, че фиксацията върху това да имаш собствено министерство, да имаш бюджет и да назначаваш, е погром и видяхме докъде ни докара

Христо Иванов, съпредседател на "Демократична България"


Какво се съдържа в останалата част от разговора на срещата на парламентарната група се очаква да стане известно, ако "Демократична България" действително публикува целия запис. На въпрос на "Дневник", че тъкмо изтеклата част от записа предизвика реакцията на Слави Трифонов и че затова отговорност за евентуален провал на третия мандат би могла да се препиша на "Демократична Българи", Иванов отговори: "Въпросът е дали търсим как да избягаме от отговорност или търсим как да намерим решение за страната. Ако просто трябва да си спасим егото и отговорността, може би това е много добър изход. Моля всички да чуят този запис и да видят, че по същество в него няма нищо различно от това, което от месеци говорим като анализ, трудности, проблеми пред процесите".

Дневник