Държави, където расите се смесват, спират да бъдат "нации", а демографията, миграцията и половата идентичност ще са основните бойни полета на бъдещето.
Тази визия обрисува унгарският премиер Виктор Орбан по време на годишния фестивал в Бъйле Тушнад (където има и лятна академия на управляващата унгарска партия "Фидес") в Източна Румъния, на който традиционно произнася реч. Изявленията на Орбан по време на това събитие обичайно се възприемат като заявки за плановете му за политическата есен. Там бе произнесена и знаменитата фраза "нелиберална демокрация".
"Ние, унгарците, не сме смесена раса и не искаме да станем смесена раса", каза той в почивните дни. "Идеологически трик на интернационалистката левица е да се каже, че европейското население вече е смесена раса". Нещо повече, "ислямската цивилизация" заплашва да завладее континента.
"Има война, енергийна криза и военна инфлация, всичко това поставя завеса пред очите ни. Завеса между нас и полована идентичност и миграцията", продължи Орбан, като уточни, че ако на власт били Доналд Тръмп - в Съединените щати и Ангела Меркел - в Германия, войната нямало да стане.
"Има свят, в който народите на Европа се смесват с дошлите извън Европа. Това е расово смесен свят", каза премиерът. Панонската равнина, с етническата си смесица от унгарци, румънци и словаци и други, се противопоставяла на тази тенденция. "Готови сме да се смесване едни с други, но не искаме да станем смесена раса", каза Орбан, изглежда, говорейки от името и на други държави.
Реакции
"Да се говори за етническа чистота, особено в такъв смесен регион като централна и Източна Европа, е абсолютна заблуда и е опасно. А такъв е и г-н Орбан", написа в "Туитър" румънският евродепутат Алин Митуца.
Букурещ наблюдава особено внимателно фестивала всяка година: като етнически унгарци се определят 6.1% от населението на Румъния, но именно с преминаването на Трансилвания и други земи в румънски ръце е свързана националната травма на Унгария - Трианонският договор след Първата световна война ѝ отнема две трети от територия и населението ѝ.
Същият дял - две трети - от респондентите в проучване на "Пю рисърч" сред държави в НАТО от 2020 г. са съгласни с твърдението, че части от съседни държави принадлежат на собствената им. Това е повече дори от Гърция (60%), България и Турция (58%).
Евродепутатът Каталин Чех от центристката партия "Моментум" се обърна в "Туитър" към хората, които отговарят на това описание, за да каже: "Цветът на кожата ви може да е различен, може да идвате от Европа или не, но сте едни от нас и се гордеем с вас. Многообразието укрепва нацията, не я отслабва."
Изказванията му отпращат към време, за което мисля, че всички бихме искали да забравим. Те показват истинското лице на режима.
Каталин Чех, евродепутат
Най-общоприетото схващане за нацията в Европа на академично ниво е като общност от хора, свързвани от история, култура, език, етнос или други характеристики на дадена територия. В последните десетилетия сред водещите схващания е в Европа и САЩ е това за разделението между "гражданския" тип нация (Франция) и "етническата" (германците).
Унгарците, чийко език се развива според повечето учени в Урал (възприеман като границата между Европа и Азия) през първото хилядолетие преди новата ера, пристигат в тази част на Източна Европа едва края на 9 в. от новата ера и се смесват с германски, славянски и други общности.
Критици на Орбан го обвиняват, че използва "културните войни", за да отклони вниманието от други проблеми на страната си. Европейската комисия в момента съди Орбан заради закона срещу говоренето за ЛГБТ в образованието. Замразени за милиарди евро, които трябваше да получи Унгария, заради притеснения за върховенството на закона, Будапеща се опасява и от трудна зима заради икономическите ефекти на войната в Украйна, а външният министър Петер Сиярто официално поиска още руски газ миналата седмица.
Дневник
Коментари
Анонимен
ЗАЩО И НИЕ СИ НЯМАМЕ ЕДИН ТАКЪВ ОРБАН!
?
нали се сещаш че ако имаме няма да могат да ни се експолатират природните ресурси и населението. Кой от ЕС бини позволил да имаме собствено мнение ? :)
до?
А кой в русиа пък още повече иска да имаме собствено мнение , в ес поне не ти изпращат военна операция ако не си съгласен , като не искаш седиш в тинята и гледаш как всички около тебе се развиват напред , и после се намира некакъв русофил и ти обяснява че ес бил лош
Анонимен
Швейцария в тинята ли е? Норвегия в тинята ли е? Сърбия не е в ЕС, ние сме от 15г, а сме на едно ниво. Всяка страна е богата, но от управляващите й зависи каква част от богатството ще остане в страната, каква ще остане за тях и каква ще отиде за господарите им в чужбина. Нашите наблягат основно на втория и третия елемент в уравнението
Анонимен
В швейцария и норвегия не е имало никога руско поклоническо управление , няма русофилски партии в управлението на държавата за това и са добре , а сърбите не са по добре от нас но имат голяма инерция от времето когато бяха югославия ,все пак те не са преживели три фалита осигурени от руснаците , а ние въпреки това се възстановяване , така че примерите не са релевантни
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата