Страните от Европейския съюз одобриха отслабен план за извънредни ситуации за ограничаване на търсенето и потреблението на газ след постигане на компромисни споразумения за по-малки съкращения за някои страни, докато те се подготвят за по-нататъшно намаляване на доставките от Русия, съобщи "Ройтерс".
"Това не беше мисията невъзможна!", написаха от чешкото председателство на ЕС в профила си в "Туиктър".
Йозеф Сикела, чешкият министър на търговията и енергетиката, поясни, че колегите му са се съгласили на доброволно намаляване потреблението с поне 15% спрямо средния показател през предходните 5 години, като компромисът е да има съобразяване с националните специфики на всяка от страните, както и по-детайлен механизъм как държавите членки задействат общоевропейска тревога.
Ето какво обясни Сикела:1.Ако Еврокомисията прецени, че има риск от газова криза на ниво ЕС, трябва да представи предложение на Съвета на ЕС.
2. Еврокомисията прави предложение, ако поне 5 държави обявят тревога на национално ниво.
Решението за общоевропейско извънредно положение на газовия пазар се взима с квалифицирано мнозинство и в двата случая.
За договорените изключения и условия чешкият министър каза, че страните ще имат гъвкавост да избират подходящи мерки да намалят газовото потребление. Такава беше и идеята на Еврокомисията, която обяви само, че ще предлага конкретни за всяка държава напътствия, но окончателното решение си е на нациноалното правителство.
Въведени са няколко изключения (дерогации) заради специфичните условия на всяка страна:
- За балтийските страни - елекстропреносната им система е синхронизирана с Русия, ако Москва реши да прекъсне тази връзка, те могат да използват всички възможни средства електросистемата им да продължи функционира.
- За Ирландия, Малта и Кипър защото са островни държави без директна свързаност с европейската газопреносна система.
- За страните, запълнили 80% от хранилищата си преди предстоящата зима.
- За критично важни индустрии и вериги за доставки, зависещ от газ, за да функционират.
- За държави, които са с малко интерконекторни връзки - да могат да намалят задължителното ограничаване на потреблението си, тъй като разполагат с ограничен капацитет да проявяват солидарност със съседите си.
- За страните, в които временно увеличено потребление на газ и ток може да предизвика криза в електропроизводството.
"Няма алтернатива на пестенето на газ. Дерогациите са предвидени така, че всеки да плати адекватна цена. Средносрочно всички ще спечелим. Ако успеем, цените на газа ще паднат, ако се провалим, ще останат високи", каза Сикела.
Европа е изправена пред засилено намаляване на доставките на газ от сряда, след като руският монополист "Газпром" заяви, че ще намали обема, изпращан по газопровода "Северен поток" към Германия, до една пета от капацитета.
Тъй като дузина страни от ЕС вече са изправени пред намалени руски доставки, Брюксел призовава държавите членки да се подготвят, като пестят газ и го съхраняват за зимата, от страх, че Русия напълно ще прекъсне потоците в отговор на западните санкции заради войната й с Украйна.
"Преговорите и решението днес не бяха лесни, но всички разбират, че са нужни саможертви. Днес изпращаме силен сигнал не само на Владимир Путин, който отново се провали в опита си да ни раздели, но и - по-важното - към нашите граждани", каза Сикела във встъпителните си думи на брифинга в Брюксел. "Няма да позволим Русия да заплашва сигурността ни с умишлено намаляване и спиране на газа и употребата му като политическо оръжие."
Министрите на енергетиката одобриха предложение всички страни от ЕС доброволно да намалят потреблението на газ с 15% от август до март. Съкращенията можеха да станат обвързващи при спешни доставки, но министрите приеха да освободят много страни и индустрии, след като някои правителства се противопоставиха на първоначалното предложение на ЕС да наложи при екстремна ситуация обвързващо намаление от 15% на всяка страна.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек каза, че споразумението ще покаже на руския президент Владимир Путин, че Европа остава обединена пред лицето на последните спирания на газ от Москва. "Няма да ни разделите", каза Хабек.
Унгария беше единствената страна, която се противопостави на сделката, казаха двама служители на ЕС.
Руският "Газпром" обясни последното си намаление с необходимостта да спре работата на турбина в компресорна станция на "Северен поток" - причина, отхвърлена от шефа на ЕС по енергетиката Кадри Симсън, която нарече хода "политически мотивиран".
Преди срещата Йозеф Сикела, чешкият министър на търговията и енергетиката, предупреди, че "зимата идва", и призова колегите си да се стремят към сделка. "Не знаем колко студено ще бъде, но това, което знаем със сигурност, е, че [Владимир] Путин ще продължи да играе мръсните си игри на злоупотреба и изнудване чрез доставки на газ, и това е нещо, за което трябва да подготвим нашите домакинства и икономики и трябва да ги защитим", добави Сикела.
Испания заяви, че би трябвало за нея да няма ограничение, защото не използва руски газ, а терминалите ѝ за втечнен природен газ могат да помогнат на ЕС да достави повече гориво газ в случай на по-нататъшно прекъсване.
Други страни като Португалия, Италия, Гърция и Белгия искаха дерогации от единната цел от 15%. Островни държави като Малта, Кипър и Ирландия също твърдяха, че заслужават да бъдат освободени, защото дори и да намалят националното си потребление, те няма да могат да прехвърлят газа, който спестяват, към други страни в Централна и Източна Европа.
Дневник
Коментари
Анонимен
Само наште убавци пак са се хванали за палците и не са поискали България да е сред изключениятя.