Обемът на дигиталните плащания расте с 43.6% през първата половина на 2022 г. спрямо същия период на изминалата година, отчита "Paysera България". За разглеждания период българските клиенти са наредили над 104 хил. плащания в повече, в 15 различни валути, на обща стойност 533.9 млн. лева. Онлайн платформата оперира на българския пазар от средата на 2016 г. и предлага платежни услуги за бизнеса и физическите лица.
"Обемът на извършените транзакции от български клиенти е рекорден за платформата от стъпването ѝ в България. Данните са показателни за темпа на дигитализацията във финансовия сектор, въпреки че все още доста компании се възстановяват от пандемията или са засегнати от настоящата геополитическа обстановка", анализира Мартин Богданов, изпълнителен директор на компанията, цитиран в прессъобщение.
От гледна точка на валутите в топ 5 на най-използваните се нареждат български лев, евро, щатски долар, британска лира и румънска лея. Най-сериозно увеличение спрямо обемите през първото полугодие на предходната година има при щатските долари и британските лири съответно със 74% и 69%.
Доминиращ дял в транзакциите през тази платформа имат междуфирмените разплащания, които заемат почти 65%. На второ и трето място са трудовите възнаграждения и таксите за обучения и курсове, предимно за чужбина. Сред "набиращите популярност" през настоящата година са бюджетните плащания и инвестициите, съответно с 1.8% и 7%.
В компанията анализират, че високият интерес към инвестиционни продукти се обяснява с растящата инфлация, от една страна, и търсенето на алтернативи на банковите депозити, от друга, заради твърде ниската доходност.
От статистиката се вижда още, че инвестиционното злато е един от предпочитаните методи за запазване на покупателната способност. От януари до юни 2022 г. българските клиенти са купили злато на стойност 491 хил. лева, или с 65% повече в сравнение със същия период на 2021 г. Ръст има и в броя на потребителите, търгували с ценни метали - близо 20% на годишна база.
Увеличаването на безкасовите плащания има пряко отражение върху по-добрата отчетност и растежа на бизнесите. Това е и един от механизмите за изсветляването на икономиката, посочва Мартин Богданов. Очакването на колегите му е, че занапред в България ще се засилва интересът към иновативните платежни решения.
Дневник
Коментари
Добави коментар