Украинският енергиен гигант "Нафтогаз" стана първата голяма компания на страната, спряла да обслужва външните си заеми. Тя има средства да плати по емисия еврооблигации, но правителството в Киев не е съгласувало плащанията с облигационерите. Поради това компанията губи достъп до международните капиталови пазари.

Снощи изтече срокът за превеждане на 335 милиона долара по емисия с падеж 2022 г. плюс 45 милиона евро за лихви по друга с падеж 2024 г. Собствениците на дълговите книжа не се съгласиха да отложат с две години получаването на дължимото им.

"Нафтогаз" обяснява в съобщението си, че "правителството реши да се премине към дифолт по еврообригаициите" и "фактически пое пълната отговорност за привличането на средства, нужни за вноса на природен газ за отоплителен сезон 2022-2023", тъй като компанята е отрязана от външни кредитори.

Миналата седмица кабинетът в Киев задължи да се съгласуват с властите всички действия по изпълняване на задълженията по еврооблигациите. "Нафтогаз" поиска съгласуване с правителството с обяснение, че разполага с нужните средства. Но, според компанията, така и не е последвало разрешение за обслужване на двете емисии еврооблигации.

Украински медии пишат, че след като държавата поиска от правителства-кредитори замразяване на плащанията за две години, те са попитали защо частни инвеститори ще продължат да получават парите си по дългове.

Други големи компании, които са в процес на преструктуриране на задълженията си, са "Укренерго" и "Укравтодор". Премиерът Денис Шмигал предложи на кредиторите им да отложат с 24 месеца получаването на, съответно, 700 милиона долара и 825 милиона долара.

"Нафтогаз" има да погасява общо малко под 1.5 млрд. долара по три емисии от 2019 г.

Дневник