Назряващата газова криза в еврозоната заедно с подновените политически проблеми на Италия ще тласнат групата държави към лека рецесия до началото на следващата година и ще ограничат повишаването на лихвените проценти на Европейската централна банка, предупреди банка JPMorgan.
Икономистите на банката влошиха прогнозите, като вече смятат, че растежът на БВП на еврозоната ще се забави до 0.5% през това тримесечие и след това ще се свие с още по 0.5% както през четвъртото тримесечие на тази година, така и през първото тримесечие на следващата година. Две последователни тримесечия на свиване са традиционното определение за състояние на рецесия.
"Нашите нови прогнози предполагат, че цените на газа ще са около 150 евро/MWh", каза банката в информационно съобщение в сряда, добавяйки, че в комбинация с политическото напрежение като в Италия това ще доведе до удар от два процентни пункта от БВП на еврозоната.
Високите цени на газа също биха повишили общата инфлация с 1.2 процентни пункта в краткосрочен план, въпреки че тя ще спадне отново през следващата година поради икономическата реакция и по този начин ще намали степента, до която ЕЦБ повишава лихвите.
"Очакваме ЕЦБ да осигури още 50 базисни пункта повишения до края на годината", казват от JPMorgan, намалявайки го от предишна прогноза от 75 базисни пункта в три стъпки.
"Сега очакваме 25 б.п. през септември и 25 б.п. през октомври", казаха от американската банка, премахвайки допълнително увеличение от 25 б.п., което беше прогнозирано за декември.
Предупреждението за рецесия следва това на МВФ във вторник - че както Европа, така и Съединените щати практически няма да отбележат растеж през следващата година, ако Русия прекъсне напълно доставките на газ за Европа и намали допълнително износа на петрол.
JPMorgan заяви, че новата прогноза за базовата цена на газа от 150 евро/MWh - която е доста под настоящите цени от над 200 евро - вероятно изисква газовите доставки през основния европейски тръбопровод "Северен поток" да се задържат на около 40% от нормалните нива.
Това "може почти да избегне много по-голям удар от големите ограничения на газа в Европа, като същевременно поддържа цените постоянно по-високи", каза банката. Москва тази седмица обаче предупреди, че подаваното количество се свива от днес до само 20% от капацитета поради повече нови с поддръжката на компресорна станция в Русия.
"По-голямото предизвикателство ще е около 2024 г. и след това", казват от JPMorgan. "Нивото на БВП ще бъде по-ниско, а безработицата по-висока, което говори за дезинфлационен импулс."
Дневник
Коментари
Добави коментар