Хиляди привърженици на влиятелния шиитски духовник Муктада ас Садр щурмуваха парламента в Багдад и изчакаха лидерът им да ги помоли да се приберат, въпреки че и премиерът на Ирак бе отправял същото послание.

Местни и регионални медии отбелязаха, че протестиращи са дошли от различни точки на Ирак.

В сградата нямаше депутати и никой не пострада, но действията на демонстрантите бяха знак за задълбочаването на политическата и икономическата криза и безработицата в Ирак продължават въпреки рекордните постъпления в държавния бюджет заради цените на петрола. Почти десет месеца след изборите, на които силите на Садр спечелиха най-много места, преговорите за кабинет са в задъдена улица.

Ирак вчера подобри собствения си рекорд - 290 дни без правителство. Садр е много далеч от собствено мнозинство - 73 от 329 места в парламента - и се оказа изправен пред конкурентна номинация за премиер, дошла от бившия министър-председател Нури ал Малики.

Повторение

Мохамад Шия ас Судани е изборът на проиранската Рамка за координация за кандидат-премиер, след като блокът на Садр се оттегли от опитите за кабинет, но и от парламента.

Причинините да се оттегли бяха две. Той не успя да изолира съперниците в шиитския лагер, нито да събере подкрепа за вота ца президент. По конституция, преди гласуването за премиер, трябва да се избере държавен глава. Изборът на президент е остро противопоставяне между две партии (постът се заема от кюрд).

Духовникът дори се зарече, че ако има избори и "корумпираните" участват, той ще ги бойкотира (Садр отправи сходни послания и преди изборите на 10 октомври). Снощното нахлуване в парламента пък повтаря епизод от 2016 г., когато садристите искаха "политическа реформа". Някои експерти видяха в изтеглянето тактика, с която се оказва натиск на потенциалните коалиционни партньори да го подкрепят.

След нахлуването Ал Казими заяви, че протестиращите трябва "незабавно да се изтеглят" от Зелената зона на Багдад (зона с повишени мерки за сигурност, където са обекти на властта, посолства и други). Те обаче не напуснаха сградата, докато Садр не им каза в "Туитър" да се "върнат в домовете си". , тъй като вече са изпратили посланието си.

Ако не се състави кабинет, Ал Казими може да се окаже изпълняващ длъжността до следващите избори. Междувременно, тъй като няма правителство, няма и бюджет, нито реформи, които да подобрят достъпа до основни услуги, от водоснабдяване до здравеопазване.

Именно качеството на живота даде основния тласък и на протестите от 2019 г. със стотици (по някои данни над 1000) убити и най-малко 25 хил. ранени.

Противопоставянето се задълбочава

Враждата между Ал Малики, управлявал от 2006 и 2014 г. (и отстранен след възхода на "Ислямска държава") и Ас Садр, известен някога като радикален духовник, съпротивляващ се срещу САЩ след инвазията, се задълбочи след изтичането в медиите на запис с персонални нападки, отправяни от бившия премиер.

Снощи "Ал Арабия" публикува снимки, на които Малики се разхожда във времето около протестите с въоръжена охрана, а домът му се пази от бойци на проиранските милиции "Хашд аш шааби", участвали в операциите срещу "Ислямска държава". Тяхното политическо крило, "Фатах", е другата сила в коалицията "Рамка за координация" заедно с партията на Ал Малики.

В скорошна петъчна молитва в Багдад, на която при Садр дойдоха стотици хиляди негови привърженици, той особено яростно нападна "Хашд аш Шааби" - вече интегрирана в структурите за сигурност на Ирак, но възприемани от критици като пионки на иранското влияние.
Отношението на Садр към Иран често е двусмислено и на моменти той дава да се разбере, че отхвърля влиянието на Техеран, както отхвърля това на Вашингтон.

 

Дневник