В предпоследния ден от съществуването си парламентът официализира решението за връщането на бившия председател на комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Решението за това беше подкрепено с гласовете на ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" и половината депутати на "Продължаваме промяната", а другата половина от народните представители на формацията на Кирил Петков и Асен Василев, БСП, "Демократична България", "Възраждане" и независимите депутати не се включиха в гласуването. Дебатът се превърна отново в поредица от атаки между "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ", между "Продължаваме промяната" срещу ГЕРБ и ДПС. Съответно иначе уж консенсусното решение отне около три часа на народните представители.

Председателското място в КЕВР се превърна в правен казус след като преди около две седмици решението за избирането на Станислав Тодоров през февруари от тогавашната четворна коалиция беше обявено за противоконституционно. С това енергийният регулатор спря да работи и призова за бързо избиране на нов председател. Но парламентът няма време за такова решение - БСП върна последния трети опит за съставяне на правителство неизпълнен и се очаква президентът Румен Радев да разпусне 47-мото Народно събрание още в началото на следващата седмица. Така предсрочните избори най-вероятно ще са на 2 октомври.

"Продължаваме промяната" срещу "Има такъв народ"

Основният юрист на "Има такъв народ" Ива Митева обяви, че още при началото на процеса по нов председател на КЕВР е предупредила "Продължаваме промяната", че подходът им е противоконституционен и ще създаде юридически проблеми. Припомни, че тъкмо най-голямата политическа сила била настоявала процедурата за нов шеф на енергийния регулатор е започнала при едно законодателство, но е завършила при друго. Това според Конституционният съд е "недопустима непоследователност".

"Връщането на Иванов Иванов се случва по силата на практиката на Конституционния съд, по силата на некомпетентността на коалиционните партньори и липсата на коалиционна култура в един от коалиционните партньори", каза Ива Митева. "Това е знак, че професионалистите трябва да бъдат чувани, властта трябва да се подчинява на правото, а на правото на властта", каза Ива Митева.

В отговор Николай Ангов от "Продължаваме промяната" ѝ каза, че не приема критики от "Има такъв народ", защото тъкмо партията на Слави Трифонов няма според него политическа култура и "подменя това, за което са я изпратили избирателите тук - да променя едноличния модел на управление на ГЕРБ". На свой ред отвърна Митева, която каза, че повтаряла в предизборната кампания, че "ще правим законодателство по нов начин и ще се вслушваме в професионалистите".

    Видях една аматьорщина, опит да се законодателства на коляно.

Ива Митева, депутат от "Има такъв народ"

Председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов обвини за противоконституционното избиране на Станислав Тодоров в КЕВР началника на кабинета на премиера Лена Бориславова. Каза, че е "опищяла стаята на Ива Митева" в телефонен разговор, за да настоява за подхода на "Продължаваме промяната". "След това ние взехме тъпо решение да подкрепим, защото бяхме в коалиция", коментира Тошко Йордов.

"Да си коалиция с "Продължаваме промяната" означава да се съгласяваш с тях, иначе си враг, коалиция с ГЕРБ, ДПС, Баба Яга, Дядо Мраз", каза Тошко Йорданов. В знак на подигравателно отношение към уменията на "Продължаваме промяната" излезе на парламентарната трибуна с тениска с надпис "Право в Харвард", шегувам се".

Според Искрен Митев от "Продължаваме промяната" отговорността за решението трябвало да се носи от всички (вече бивши) коалиционни партньори. "Може да не сте се противопоставяли достатъчно", обърне се Митев към Митева. "Смятам, че е недостойно да атакувате човек, който не е в зала и не може да се защити", каза Искрен Митев заради атаките към Лена Бориславова.

Дневник