Около пет часа след началото на по всяка вероятност предпоследното заседание на 47-ото Народно събрание парламентът няма кворум и продължава още няколко минути само да обсъжда, но без възможност да гласува законопроекти. По-рано все пак депутатите намериха решение по казуса с липсващ председател на комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), като потвърдиха връщането на бившия ѝ председател Иван Иванов.
След това на изпроводяк депутатите гласуваха окончателно промени в кодекса на труда, които си поставят за цел да синхронизират българското законодателство с европейското. Един от аспектите е, че се позволява отпуск по бащинство до два месеца докато детето навърши осем години, ако не е прехвърлен към майката.
Искрен Митев от "Продължаваме промяната" поиска работният ден на депутатите да продължи, докато не бъдат гласувани два меморандума, свързани с Европейската инвестиционна банка и Международната банка за възстановяване и развитие, както и промени в Търговския закон за прохождащите компании и първо гласуване в пленарната зала на промените в антикорупционния закон, станал причина за поредния раздор в бившата четворна коалиция.
За да бъде удължено времето на парламента за всички точки обаче, не се регистрира нито един депутат от ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". От останалите се регистрираха съответно 61 от общо 67 депутати от "Продължаваме промяната", 15 от общо 26 депутати на БСП, 17 от 19 депутати на ИТН, 15 от 16 депутати на "Демократична България" и петима от седемте независими депутати. Тоест и в редиците на бившите управляващи има липсващи депутати. "ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" попречиха да бъдат приети четири законопроекта, а всички са по плана за възстановяване и устойчивост. Скъпи български граждани, когато един ден "Възраждане" ви говори колко мисли за България, сетете се за този момент, когато трябваха осем гласа за заседанието, а хората, които твърдят, че се борят за България, показа среден пръст на всички", каза Искрен Митев от "Продължаваме промяната". Той има предвид, че от гласуването на реформи зависи получаването на средства по европейския план, но тъй като последно се регистрираха 113 души, тоест липсват осем до 121, гласуване нямаше как да има.
Дневник
Коментари
Анонимен
Управляващите продължават да обвиняват опозицията за собствените си гафове. Ако бяха си събрали своите депутати, щеше да има кворум. Обаче виновна е опозицията.
Анонимен
Те тези закони ако ставаха за нещо хората щяха да ги гласуват. Все пак в ГЕРБ и ДПС народните представители имат много по вече опит и знания и знаят за кое могат да гласуват и за кое не.
Демагози
61 от общо 67 депутати от "Продължаваме промяната", 15 от общо 26 депутати на БСП а обвиняват възраждане че не им осигурили 8 човека за кворум
Анонимен
Те през целия си мандат само това правеха!Обвиняваха всички други за своите си грешки и некадърност! И се чудя с какви очи ПП и ДБ и БСП, ще отидат при избирателите да ги лъжат отново и отново!
Анонимен
Който иска да им вярва! Не трябва да си много умен за да си го разбрал какво струват!
с две думи
неопитни и некадърни! трябва да си луд да гласуваш за такива!
Анонимен
Този поламент няма капацитет да реши какво да яде, камо ли закони да гласуват.