Президентите на Съединените щати и Китай Джо Байдън и Си Цзинпин отправиха един към друг предупреждения, докато нараства напрежението около възможна визита на председателя на долната камара на парламента Нанси Пелоси в Тайван.

Посланието на Си в телефонния разговор обаче бе по-силно и необичайно остро за китайските позиции в последните години. "Който си играе с огъня, ще се изгори", е съобщението, дошло от "Синхуа" - използвано от Пекин по темата, но не и от Си, не и в разговор с американския му колега.

Байдън заявил, че САЩ се противопоставят на всякакви едностранни действия за статута на острова, но американската политика не се е променила.

Според Китай възможността Тайван да посрещне най-високопоставения американец от 1997 г. насам (Пелоси е трета след Байдън и вицепрезидента Камала Харис) би била провокация.

Защо визитата отново стана тема

Продължилият два часа разговор е петият, откакто Джо Байдън влезе в Белия дом като президент преди година и половина, макар двамата да не са се срещали очи в очи в този период. Той е част от усилията на американския държавен глава да насочи вниманието си към Китай, втората световна икономика, работата която Съединените щати дадоха да се разбере, че ще е приоритет в следващите десетилетия. Руската война в Украйна забави този процес.

Намерението на Пелоси да посети Тайван, който Китай смята за част от своята територия, разгневи Пекин. "По отношение на Тайван историята е ясна... и двете страни на протока принадлежат на един Китай", казва Си, като има предвид Тайванския проток.

От гледна точка на Пентагона посещението би било и капан; самият Байдън заяви миналата седмица, че "военните смятат, че не е добра идея". И в администрацията на Байдън има притеснения за сигурността ѝ и за ефекта ѝ върху двустранните отношения. Пред репортери запазил анонимност представител на Белия дом обяснява, че окончателното решение за пътуването остава в ръцете на Пелоси предвид независимостта на законодателната власт.
Позицията на САЩ за Тайван от десетилетия е, че Вашингтон е готов да защити острова при китайско нападение, но не признава независимостта му, а се ръководи от принципа за "един Китай". Това бе и причината Пекин да реагира на думи на Байдън тази есен, когато той нарече Тайван "независим".

Пелоси трябваше да пътува до Тайван още през април, но не успя заради COVID-19. В момента визитата се очаква през август, а Китай обещава да отговори със "силни" мерки на акт, който би се отразил сериозно на двустранните отношения и би бил удар по китайската териториална цялост. За тайпе обаче визитата би била много важна, след като загуби ценен съюзник в лицето на убития бивш японски премиер Шиндзо Абе.

Да се използват отворените канали за комуникация

Според Белия дом двамата президенти са обсъждали множество теми от двусранните отношения, регионални и глобални. Американското президентство добавя, че Байдън и Си са се съгласили да положат усилия, за да "поддържат и задълбочат линиите за комуникация" и да се подхождат "отговорно" към различията си.

Според високопоставен служител на американската администрация, разговорите били "честни". "Франс прес" цитира американски представител, пожелал да остане анонимен, според когото двамата лидери изразили принципно съгласие да се срещнат лично и екипите да се постараят да намерят "подходящ" момент.

В телефонния разговор двамата са обсъдили и климатичните промени и здравната сигурност и други. Администрацията на Байдън обмисля дали да отмени мита върху внос от Китай, които могат да облекчат инфлацията, но темата не е била засегната.

Попитан дали е обсъждана идеята, вече повдигната от финансовия министър Джанет Йелън пред китайския ѝ колега, за таван за цената не руския петрол като санкция заради войната в Украйна, представителят на Белия дом казва, че двамата не са разговаряли в подробности.

Дневник