Максималният технически капацитет на интерконектора Гърция-България (IGB) е пет милиарда кубически метра газ годишно. В случай, че нуждите и търсенето надхвърлят този обем, може да се изгради втори тръбопровод, който да отговори на нарастващото търсене.
Това казва в ексклузивно интервю за азербайджанската информациона агенция Trend Теодора Георгиева, изпълнителен директор на проектната компания ICGB.
"За да направи това, ICGB ще трябва стриктно да следва регулаторните ангажименти и процеси, да проведе необходимите пазарни тестове в сътрудничество със свързани газопреносни оператори и в крайна сметка да вземе такова решение, ако се окаже подходящо както от пазарна, така и от икономическа гледна точка ", каза Георгиева.
Проектната мощност на газопровода е три милиарда кубически метра годишно с възможност за увеличаване до пет милиарда куб. м. Половината от капацитена на интерконектора вече е запазена. Но страни като Унгария и Сърбия, които се снабдяват по "Турски поток", заговориха напоследък за азербайджанска алтернатива на руския газ. Румъния също се интересува от доставки по интерконектора, както и за транзит към Украйна и Молдова.
В петък министър-председателят Кирил Петков каза на специален брифинг, че началото на експлоатацията отново се отлага с около месец, защото още няма Акт 16 в България. Миналия петък той предвождаше българска делегация, която се срещна с президента Илхам Алиев в Баку и при завръщането съобщи, че Азербайджан може да увеличи 1 млрд. куб.м годишно доставяния газ, за което трябва да се проведат подробни преговори. Потреблението на газ в България е около и малко над 3 млрд. куб. м. с Пускането в експлоатация на интерконектора ще може да се получават 1 млрд. куб. м азерски газ годишно.
Дневник
Коментари
Анонимен
Ха ха ха
Анонимен
Смешник.