Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов представи шестте приоритета на партията след предстоящите парламентарни избори. Той заяви, че политическата сила, която ги възприеме, ще бъде съюзник, и без да я споменава насочи думите си към "Продължаваме промяната".

"След два месеца ще имаме 59 депутати колкото сега, или повече. С втората или първата партия ще имаме голямо мнозинство да приемем всички тези закони", каза Борисов. Всички социологически проучвания дават преднина именно на "Продължаваме промяната" и ГЕРБ пред останалите участници на предстоящия вот.

Шестте приоритета на Борисов са:

  • Приемане на закон за 100% диверсификация от "Газпром" и дългосрочен договор (над 10 г.) за доставки на втечнен газ. "Има силни български компании, които могат да доставят газ. Освен това да се съсредоточим в добива на български газ. Хан Аспарух, Силистар, шистов газ, вече технологиите са нови, не се ползват химикали", каза Борисов.
  • Таван на цените на горивата от 2.70 лева.
  • Подписване на договор със САЩ за доставка на още осем изтребителя F-16 блок 70
  • 100% диверсификация на доставките на руско ядрено гориво и мощности, вкл. изграждане на нови ядрени мощности, различни от руски
  • Спиране на "издевателствата" с цената на тока
  • Съдебна реформа. "Разбрахме от излъчването, че за тях съдебната реформа е вид бухалка. В момента, в който речат, че ще правим истинска съдебна реформа, която да облекчи съдебен процес, съдиите, прокурорите, следователите, полицаите, ние сме готови да говорим на една кръгла маса, имаме достатъчно експерти", каза Борисов.

"Това са нашите линии, с кой ще подкрепяме, или ще управляваме заедно", обобщи Борисов.

Така лидерът на ГЕРБ продължи еднозначните сигнали от партията в последните дни. Вчера Тома Биков заяви, че е важно в следващия парламент да се говори с всички партии, а днес председателят на парламентарната група Десислава Атанасова посочи пред БНТ, че по всяка важна тема е възможно надпартийно обединение на всички, които имат еднаква ценностна система.

Изказването на Борисов дойде в условия на взаимни обвинения за цената на газа, след поредното повишение, поискано от "Булгаргаз" и опит на кабинета да осигури зимните месеци с доставка на седем танкера втечнен газ от САЩ, за която обаче окончателното решение ще е на служебния кабинет на президента Румен Радев. Всичко това е вследствие на спрените едностранно доставки от "Газпром" в края на април.

Подадена ръка след тричане

Борисов, Делян Добрев и Томислав Дончев се появиха изненадващо на брифинг, анонсиран за старт на кампания срещу алкохола и наркотиците на пътя от младежите на партията. Добрев и Дончев говориха първи, като отправиха остри критики срещу управляващите. Бившият министър на енергетиката посочи, че газът сега е с 30% по-скъп, тъй като се работело с официалния посредник на "Газпром".

"Правителството, което се прави на евроатлантическо, излиза, че работи за "Газпром" и за "Лукойл". "Газпром" и "Лукойл" не са печелили никога толкова, колкото печелят сега", допълни Добрев. Той попита защо интерконекторът с Гърция не е довършен. Последната информация за него, дадена от премиера Петков, е, че е с издаден акт 14.

По повод договора на правителството за седем танкера с втечен газ, които да бъдат доставени през зимните месеци, критиката бе, че няма къде да се разтоварят корабите. Това научил от писмо, което получил от гражданин, и е изпратено от "Булгаргаз" до Български енергиен холдинг.

След думите "За българския народ едва ли имат значение безпочвените обвинения на едни или други в корупция", Борисов пое курса към условията за сътрудничество с политическите сили в следващия парламент.

"Както ги подкрепихме за изгонените руски дипломати, за Македония и оръжието за Украйна. Предлагаме да бъде приет първи закон за 100% диверсификация на газ от "Газпром". Още сега от служебния кабинет да обявят търг за 10 г. за доставки на втечнен газ. За да може бизнеса и домакинствата да знаят за колко ще купуват газа", допълни лидерът на ГЕРБ.

Борисов добави, че от "Газпром" и от "Лукойл" българите губят по 20 милиона лева на ден, които са за Русия, Путин и войната. Последва констатация, че при управлението на ГЕРБ България най-голямата газопреносна страна на Балканите и само за няколко дни щял да се разбере с Ердоган.

"Аз не съм човек, който по време на криза търси оправдание. Обръщам се към нашите политически опоненти да спрат да лъжат и да търсят оправдания. Пълен провал са и всичките им ходения в Баку - договорени са доставки цена от 180 евро, ние го договорихме на 30 евро. Когато започнахме да правим "Александруполис" на гола поляна, ние купихме 20% и резервирахме капацитет. Ние проектирахме, финансирахме, и построихме точно толкова, колкото Кирил Петков ходи да върти крана", каза Борисов.

Припомни и думите на Петков, че корупцията в България идва от действията на руския президент Владимир Путин и заяви, че сега е моментът това да се пресече. Всъщност тогава Петков визираше именно действията на ГЕРБ по строежа на транзитния газопровод "Балкански поток". Борисов обаче бе миролюбив:

"Иначе може да ги тричаме. Няма нещо, в което са успели. Ако искат да им обясня с Гърция как става, с Турция как става, да ме наемат, ще им кажа. Нищо не искаме от вас, само народът да е добре и да не си се смеят. Колкото и да са грешници, ще ги подкрепя, или те нас, за да влязат тези закони в сила", каза Борисов.

"Продължаваме промяната" приписа кризата на ГЕРБ

По-рано днес пред Би Ти Ви депутатът от "Продължаваме промяната" Венко Сабрутев посочи, че именно управлението на ГЕРБ е вкарало страната в газова криза.

Той коментира, че въпреки спрените доставки на синьо гориво от "Газпром", до момента газът не е спрян нито за бизнеса, нито за битовите потребители.

По думите на Сабрутев доставката на втечнен газ от САЩ ще стигне до средата на следващата година, а доставката ще стане през Гърция и Турция, както вече посочи премиерът.

"Демократична България" иска някой да отиде при Ердоган

Другата формация, към която Борисов направи задочна препратка за сътрудничество е "Демократична България", тъй като с нея бе единомислието по темите за изгонените руски дипломати, вдигане на ветото за Северна Македония и помощта за Украйна.

Пред Би Ти Ви депутатът Ивайло Мирчев заяви, че ако служебното правителство възстанови преговорите с "Газпром", това ще покаже, че България може да се наведе пред Русия, но няма да реши проблема, защото
Владимир Путин спира газа когато реши.

"Има много опции - и за Египет, и бартер, и енергийният министър работеше по всички тях. Но връщането към "Газпром" няма да реши въпроса, дори ценово", каза Мирчев, който е зам.-председател на комисията по енергетика в 47-ото Народно събрание

Въпреки че споделя притесненията на бизнеса, Мирчев задочно опонира на председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев за нарушени газови доставки към производителите.

"От 26 април, когато "Газпром" едностранно ни спря газа, доставките за бизнеса не са спирали и за момент. Чирен е по-пълен от преди, макар и не по-пълен от газохранилищата в Германия", каза Мирчев. И добави че Унгария, която има голям договор с "Газпром", въпреки това плаща един от най-скъпия газ в Европа. Затова евентуално възстановяване на отношенията на България с "Газпром" няма да помогне. А и действащ договор не пречи на Кремъл спира газа на страни от Западна Европа.

"Дали ще има газ в следващите месеци, зависи от служебното правителство. За да има газ за зимата, някой трябва да отиде при Ердоган, например и да се разбере с него, че определено количество газ от Иран или Турция може да мине през България", каза Мирчев.

Досегашното правителство е можело за двата месеца след края на април единствено да прави краткосрочни договори, а са необходими дългосрочни.

Депутатът отхвърли като спекулация твърденията, че няма как газ, докаран с танкери, да се доведе до потребителите у нас. "Единствено въпрос на цена е как газът ще стигне до България", каза Мирчев. И призова, ако е имало проблеми с определени доставки и посредници, компетентните органите да разследват, а не това да се използва за предизборна реторика.

Дневник