Китайската армия е поставена в състояние на повишена бойна готовност и ще започне "целенасочени военни операции" в отговор на посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван, съобщи китайското министерство на отбраната във вторник вечерта.

Отделно командването на Източния окръг на Народната освободителна армия заяви, че ще провежда интегрирани военни операции близо до Тайван от вторник вечерта.

Ученията ще включват съвместни въздушни и морски учения в северната, югозападната и югоизточната част на Тайван, бойни стрелби на далечни разстояния в Тайванския пролив и тестови изстрелвания на ракети в морето източно от Тайван, каза командването на Източния театър.

Министерството на отбраната не предостави подробности за това какво ще включват целевите военни операции или дали те са отделни от ученията, обявени от командването на Източния театър.

Държавната информационна агенция Синхуа съобщи по-рано във вторник, че китайските военни ще проведат бойни стрелби и други учения около Тайван от 4 до 7 август.

Дигиталните атаки срещу уебсайтове на тайванското правителство преди пристигането на Пелоси в Тапе във вторник вероятно са били предприети от китайски хакери активисти, а не от китайското правителство, каза организация за изследване на киберсигурността.

Уебсайтът на президентската администраия на Тайван беше мишена на DDoS атака във вторник и в един момент не функционираше правилно, се казва в изявление на канцеларията. Достъпът до уебсайта бе възстановен в рамките на около 20 минути след атаката, се казва в изявлението. Тайванските правителствени агенции наблюдаваха ситуацията в условията на "информационна война", добави по-късно говорител.

Сайтовете на правителствения портал и на външното министерство на Тайван също бяха временно изключени във вторник.

В изявление външното министерство каза, че и двата сайта са били засегнати от до 8.5 милиона заявки за трафик на минута идващи от "голям брой IP адреси от Китай, Русия и други места". Атаките продължават, се допълва в изявлението.

"Това са некоординирани, произволни, неморални атаки срещу уебсайтове, които китайските хактивисти използват, за да изпратят своето послание", каза Йоханес Улрих, декан на изследванията в Технологичния институт SANS за изследване на киберсигурността. "Обикновено това продължава няколко дни, но те често губят интерес в рамките на седмица. Много от атаките са мотивирани от написаното в китайската преса", добави Улрих.

Разрушителният цифров блиц дойде от стотици хиляди IP адреси, свързани с устройства, регистрирани в китайското търговско интернет пространство, каза Улрих.

Подобна кохорта от китайски IP адреси сканира интернет за ниско ниво на защита и лесно експлоатируеми уязвимости от петък насам, добави той. Това не съответства на обичайната дейност, извършвана от хакери от китайското правителство, допълни Улрих, цитиран от "Ройтерс".

Дневник