Бившите управляваща Демократична партия на социалистите (ДПС) в Черна гора подхвана инициатива за сваляне на правителството, след като премиерът Дритан Абазович подписа оспорван договор, регулиращ отношенията със Сръбската православна църква.

ДПС, по чието време на власт (допреди година и половина) бе въведен закон за имотите на вероизповеданията, разделил черногорците, внесе вот на недоверие срещу властта. Аргументът е, че подписването на договора в Подгорица показва "загубата на легитимност". Партията разполага с 36 от 81 места в парламент.

Това излага на риск съществуването на коалицията: Абазович стана премиер едва тази година, след като кабинетът на Здравно Кривокапич се разпадна, и то с подкрепата на бившите управляващи, оглавявани от президента Мило Джуканович. Тази година ДПС помогна на Абазович да свали Кривокапич от власт.

Активисти и политически партии смятат, че СПЦ получава твърде големи правомощия. Опозиционни сили изтъкнаха, че документът е подписан далеч от медиите и без предварително известяване, в отцепена от полицията вила. Всъщност информация за предстоящата среща имаше още на 31 юли, но Абазович упорито отричаше.

Какво се предвижда

Договорът, подписан със сръбския патриарх Порфирий, е важен, тъй като СПЦ е най-голямата църква в Черна гора. Според преброяването от 2011 г. 72 процента от черногорците се определят като православни християни, от които около 30 на сто са част от непризнатата Черногорска православна църква (която ДПС опитваше да насърчи).

Спорният документ урежда въпроси, свързани с имуществото на СПЦ в Черна гора. Той обаче, признавайки легитимността СПЦ и съществуването ѝ в тези земи от 1219 г., я посочва като отделна от черногорската държава. Друга точка в споразумението е свързана с възможността да се въведат часове по вероучение в училищата.

Държавата същевременно не може да предприема мерки за сигурност в църковни сгради, без това да бъде одобрено от компетентните църковни власти.

Абазович настоява, че документът ще помири онези, които искат по-близки отношения със Сърбия, и проевропейски настроените граждани и партии в малката, но разделена страна с население едва над 600 хил. души.

Разлом дори в коалицията

В последните години църковните въпроси са поредната разделителна линия; интронизацията на новия черногорски митрополит Йоаникий от патриарх Порфирий в старата столица Цетине през септември 2021 г. доведе и до сблъсъци въпреки засиленото полицейско присъствие. Абазович опита да събере просръбски и проевропейски партии, като за целта разчиташе на подкрепата на ДПС за реформаторската си платформа. В нея има мерки, приветствани от Европейския съюз като част от усилията да се ускори евроинтеграцията на Черна гора - държавата на Западните Балкани с най-добра перспектива да се присъедини към Европейския съюз през това десетилетие.

В действията си ДПС (по чието време започнаха и преговорите за споразумението) твърди, че изхожда тъкмо от намерението да "защити жизненоважните държавни интереси на Черна гора" и да "съхрани шанса страната да се придвижи по пътя на евроинтеграцията".

Показателни за значението на разделителните линии са реакциите след подписването на документа: той се хареса на просръбския Демократичен фронт, приветства го, в съседна Босна и Херцеговина, и членът на президентството от босненските сърби (близък с Белград и Москва) Милорад Додик.

Дори в самата коалиция имаше напрежение: на заседанието на черногорското правителство след церемонията единият от двамата министри на Социалдемократическата партия (коалиционен партньор), първият дипломат Ранко Кривокапич, каза, че подписването е "историческа измама", а целта била СПЦ да спре Черна гора по пътя към ЕС.

Това е нищожен акт, одобрен в Белград и приет в Черна гора, акт, който посяга на конституционните основи на Черна гора.

Ранко Кривокапич, външен министър на Черна гора

Абазович настоява, че религиозните въпроси нямат нищо общо с преговорния процес. Изтъква, че подобни договори има и с Католическата църква и мюсюлманската общност.

Няма еврокомисар по религиозните въпроси. Религиозните въпроси са само част от пропагандата в Черна гора.

Дритан Абазович, премиер на Черна гора