Ръководителят на Нагорно-Карабахската република Араик Арутюнан подписа указ за частична военна мобилизация, съобщава "Интерфакс", като се позовава на пресслужбата на непризнатата република.
Решението следва ескалация в региона, след като властите в населения с арменци азербайджански анклав съобщиха за нападение с дрон от силите на Баку, при което с двама загинали и 14 ранени военнослужещи.
Азербайджан твърди, че е атакувал в отговор на арменски обстрел, отнел живота на един военен и довел до операция "Възмездие" по завземане на няколко хълма. Министерството на отбраната публикува и кадри от тази интервенция.
Освен това Армения опитала да овладее части от Келбаджарския и Лачинския регион (Лачинският коридор е връзка между Армения и Нагорни Карабах, охраняван от година и половина от руски миротворци).
Обвинения и тревога
Русия обвини азербайджанските сили, че са нарушили режима на прекратяване на огъня, договорен през есента на 2020 г. след последния конфликт между Армения и Азербайджан заради Нагорни Карабах.
Тогава Азербайджан, който четвърт век виждаше в съществуването на анклава окупация от Армения на една пета от територията си, успя да си върне контрола върху част от него. Обявяването на независимост от страна на Нагорни Карабах през 90-те години на миналия век става с арменска помощ, но обръщането на статуквото от предходните години стана с турска.
Москва определи ситуацията на терен като изостряща се.
Според Азербайджан споразумението от ноември 2020 г. не се изпълнява в частта, която изисква извеждане на силите на Армения от раегиона. В днешното си изявление Баку поиска и демилитаризация на Нагорни Карабах, тъй като "присъствието на въоръжени сили на Армения и незаконни арменски въоръжени формирования" в условия, при които временно са разположени руски миротворци, създава опасност.
Европейският съюз призова Ереван и Баку да прекратят огъня и изрази тревогата си. Според европейската дипломатическа служба "е необходимо да се намали напрежението, напълно да се спазва режимът на прекратяване на огъня".
Дневник
Коментари
Анонимен
И бъдещите доставки на газ от Баку стават въпросителни.
Анонимен
Дългата, дружеска ръка на Русия.
Анонимен
А ти за какво мислиш путин и бар ердо се срещат през седмица? Шах ли да играят или да гласят ЕС :)