Перспективите пред България за подписване на нов дългосрочен договор за доставка са за втечнен газ. Това обяви пред БНТ Иван Топчийски, председател на съвета на директорите на "Булгаргаз".Най-реалистично в дългосрочен план е сключването на договор за втечнен газ, такива количества най-много се предлагат, обяви той. Напомни, че на такъв не може да се разчита за цялото нужно количество от Азербайджан, тъй като там има ограничения на количествата, които може дългосрочно да бъдат доставяни.

Снощи служебният премиер Гълъб Донев обяви, че създава кризисен щаб заради газа.

В отговор на въпрос обясни, че перспективите за допълване на нужните количества на България за предстоящата зима са отново по линията на танкери втечнен газ и купуване на количества на свободния пазар.

За обявените договорени 7 танкера втечнен газ, които оповести вече бившият премиер Кирил Петков и за които от новите управляващи получи обвинение, че всъщност нищо не е договорено, Топчийски потвърди, че три са предвидени до края на годината и още 4 в началото на идната. Получената оферта за тях е под условие и трябва да бъде потвърдена от правителството до 19 август.

Самият Петков при съобщаването на новината поясни, че служебното правителство трябва да сключи окончателната сделка с неназована американска компания.

"Както стана ясно още миналата седмица, правителството на Кирил Петков договори нови количества втечнен газ на цени на около 30$ по-ниски от европейските. В съобщение до медиите снощи от "Продължаваме промяната" обявиха, че за да не постави служебния кабинет пред свършен факт с крайна сделка, кабинетът "Петков" е осигурил възможност за потвърждаване или отхвърляне на офертата за втечнения газ до 19 август, в случай че наследниците му в управлението не успеят да осигурят нужната инфраструктура или успеят да намерят по-надежден и по-евтин източник на газ.

До септември включително е договорена доставката на количества и тяхното втечняване, а в момента се търсят възможности за това за октомври и ноември, обясни на свой ред Топчийски.

"Винаги с политическа подкрепа е по-лесно да се осигурят слотове за доставка", обяви още Топчийски, с което обясни очакването правителството да работи активно за това. Конкретно нуждата от политическа подкрепа посочи за доставките до слотове в Турция.

Напомни, че в момента търговците на газ се възползват от ситуацията да получат добри приходи за услугите си, поради което основен приоритет е намирането и доставянето на газ, а не цената му, която остава второстепенен фактор.

Отхвърли лансираната често теза, включително и от завърналия се на поста председател на КЕВР, че след спирането на газа от Русия България пак купува от там, но чрез посредници. "Това са търговци на газ, това е тяхната дейност. Терминът посредник е неправилен, защото той означава изкуствено създадена фирма, която цели да влезе във веригата, а ние не сме използвали такива", подчерта той.

Според него е малка вероятността, лансирана и от новите управляващи, България да започне да получава пак газ от Русия по съществуващия договор, който изтича с края на годината. Посочи, че се води кореспонденция с "Газпром експорт", но писмен отговор с ангажимент за сигурност на доставките от там няма.

Обяви, че находището в Чирен продължава да се пълни, и изрази увереност, че до началото на отоплителния сезон то ще бъде запълнено близо 80%.

Дневник