Лидерът в световния шампионат на Формула 1 Люис Хамилтън от тима на Макларън – Мерцедес спечели пол-позишън за утрешния старт за Голямата награда на Унгария на пистата „Хунгароринг”. Англичанинът спечели квалификацията с най-добро време от 1:20.899 минути. Хамилтън бе най-бърз и в първата фаза на квалификацията, като даде най-добро време от 1.19:376 минути. След първата фаза отпаднаха двата болида на Форс Индия – на Адриан Сутил и Джанкарло Фисикела, както и Рубенс Баричело от Хонда, Кадзуки Накаджима от Уилямс и Ник Хайдфелд от тима на БМВ Заубер. Във втората фаза на квалификацията доминираше Фелипе Маса, който направи най-бърза обиколка за 1:19.068 минути. За решителната трета фаза на квалификацията не се класираха Нико Розберг от Уилямс, Себастиен Бурде от Торо Росо, Дейвид Култард от Ред Бул, Дженсън Бътън от Хонда и Себастиан Фетел от Торо Росо. В най-важната част на квалификацията Хамилтън отново показа невероятна класа и спечели пол-позишън. До него от първата редица на стартовата решетка утре ще тръгне неговия съотборник Хейки Ковалайнен, който изостана с 0.241 секунди от англичанина. От втора редица ще стартират Фелипе Маса от Ферари и Роберт Кубица от БМВ Заубер. Тимо Глок направи страхотна квалификация и утре започва пети, като до него ще бъде световния шампион Кими Райконен от Ферари. Следват Фернандо Алонсо от Рено, Марк Уебър от Ред Бул и Ярно Трули от Тойота. Десетката пък затваря Нелсиньо Пикет от тима на Рено. Ако Люис Хамилтън спечели утрешното Гран При на Унгария, то това ще бъде трета поредна победа за младия англичанин в световния шампионат на Формула 1. БГНЕС