Служебният кабинет не изключва възможността да се обсъжда нов дългосрочен договор с "Газпром експорт", а разговори ще се водят и за използване на договорените, но недоставяни от края на април количества по действащия в момента договор, чийто срок е до края на годината. Това се разбра от думите на Еленко Божков, зам.-министър на енергетиката пред "Нова телевизия".
За отношенията с "Газпром експорт" допълни, че затръшната врата трудно се открехва, като посочи, че е затръшната от България. За условието да се плаща в рубли обяви, че не вижда проблем, след като това е изпълнимо условие за поне 2-3 други европейски страни. "При всички положения "Газпром" е опция", подчерта той и попита риторично какво е лошото да се обмисля дори нов дългосрочен договор.
Всяка опция трябва да се използва и няма значение каква буря ще ни брули.
Според Божков в разговори и преговори може да се гарантира, че ако се стигне до нов договор, "Газпром" няма пак да реши в даден момент да спре доставките. В тази част на разговора не бе коментирано решението на ЕС да търси алтернативни доставчици и наложените санкции над Русия.
Показа и таблици със сравнение за цялата година по месеци за това колко струва втечнения газ, колко струва този на борсата в Нидерландия и колко струва руският. От тях се вижда, че винаги руският е най-евтин.
На въпрос продължават ли разговорите с Азербайджан за допълнителни доставки, започнати от предходното правителството, Божков обясни, че очаква да види докладните записки от командировките там на предишния енергиен министър, за да се види какво точно е постигано като договореност на този етап. Александър Николов в няколко интервюта вече обяви, че е искал да съдейства и да обясни на наследника на поста какво е направено и да даде създадени контакти, но това било посрещнато без интерес. Самият премиер Гълъб Донев пък вече обяви в четвъртък, че правителството знае какво прави и няма нужда от консултанти. Тогава той обяви и че идната седмица Министерството на енергетиката ще обяви нов търг за доставка на втечнен газ до края на годината.
Днес Божков поясни, че търгът е за да се допълнят липсващите една трета от нужните количества до края на горивата в допълнение на получавания азерски газ и договорените 3 танкера. Досега тезата на настоящите управляващи беше, че тези танкери не са договорени, а са само на ниво оферта. Пред "Дневник" пък Александър Николов обясни, че е задължение на държавата винаги да прави такъв търг, въпреки съществуващи договори, за да даде възможност и за по-изгодни оферти. Божков допълни, че целта на търга е също "евентуално заместване на тези седем танкера". Той потвърди, че този търг представлява пазарно проучване, което не означава отказ от "тези седем танкера". Ние знаем, че танкерите ще ги има, но не знаем къде и срещу какви пари ще бъдат разтоварени, което може да излезе крайно неизгодно, обяви още Божков. допълни, че за осигурения слот за доставка на първия танкер през октомври всъщност се иска висока цена, тъй като фирма, която го е купила реално го препродава на България. Не посочи коя е фирмата, нито цената.
Божков съобщи и че щабът е извикал директора на "Булгаргаз", за да му зададе конкретни въпроси по ситуацията, а той се появил "загорял от ваканция" и не могъл да отговори нищо, а предал 1000 страници документи, които сега служебният енергиен министър проучвал.
Увери, че всички въпроси по документалното завършване на проекта за газова връзка с Гърция са преодолими до края на септември, което означава, че от октомври по това трасе България ще може да получава целия договорен газ от Азербайджан. Очаква се това да снижи цената за вътрешния пазар значително.
Дневник
Коментари
Добави коментар