Русия е информирала Съединените щати в понеделник, че няма да позволи инспекции на оръжията й, предвидени по договора за контрол на ядрените оръжия START поради ограниченията за пътуване, наложени от Вашингтон и неговите съюзници.

В съобщение на руското външно министерство се изтъква, че спирането на инспекциите е временно и се налага от въведените срещу Москва санкции заради войната в Украйна.

Предложените от Вашингтон условия за инспекция създават "едностранни предимства за Съединените щати и ефективно лишават Руската федерация от правото да извършва инспекции на американска територия", се казва в изявление на външно министерство, цитирано от Ройтерс.

В него се посочва, че руските инспектори срещат проблеми с пътуването си и заради затягането на визовия режим спрямо руски граждани в държавите по възможните маршрути до САЩ, каквито американските инспектори не изпитват.

Руското външно министерство смята, че "при сегашните обстоятелства страните трябва да се откажат от умишлено контрапродуктивните опити за изкуствено форсиране на възобновяването на инспекционните дейности по START и да се съсредоточат върху задълбочено проучване на всички съществуващи проблеми в тази област, чието успешно разрешаване би позволило връщане към пълномащабно прилагане възможно най-скоро на всички механизми за проверка на договора".

Русия остава напълно ангажирана със спазването на всички разпоредби на договора, се уверява в съобщението.

Съединените щати и техните съюзници, включително Великобритания и ЕС, затвориха въздушното си пространство за руски самолети като част от поредица от санкции, наложени в отговор на решението на Русия да изпрати въоръжените си сили в Украйна през февруари.

Договорът, известен още като "Нов START" беше подписан през 2009 г. от президентите на САЩ Барак Обама и на Русия Дмитрий Медведев. Той влезе в сила през 2011 г. и предвижда ограничаване до по 1550 на броя на стратегическите ядрени бойни глави, които Съединените щати и Русия могат да разположат, както и до по 700 на наземните и подводните ракети и бомбардировачи, които да ги носят.

Президентът на САЩ Джо Байдън каза миналия понеделник, че администрацията му е готова "експедитивно" да договори рамка, която да замени новия START, който трябва да изтече през 2026 г., ако Москва демонстрира готовността си да възобнови работата по контрола на ядрените оръжия.

Но мисията на Русия в ООН обвини Белия дом, че се е оттеглил от преговорите с Москва за стратегическата стабилност по отношение на конфликта в Украйна и че времето за разговори изтича.

Конфликтът в Украйна повиши политическото напрежение до нива, невиждани от Кубинската ракетна криза от 1962 г., като политици както в Русия, така и в Съединените щати говорят публично за риска от Трета световна война, напомня Ройтерс.

Москва твърди, че е била принудена да се намеси в Украйна, за да защити рускоезичните от преследване и да предотврати западната заплаха да използва Украйна, за да застраши сигурността на Русия. Киев и неговите западни съюзници казват, че това са безпочвени претексти за заграбване на земя в имперски стил.

Дневник