Китайските власти не изключват сценарий на овладяване на Тайван със сила - особено ако привържениците на независимостта на Китай и "външните сили" прекрачат червените линии на страната.

Това се казва в първата "бяла книга" за Тайван, откакто президентът Си Цзинпин е на власт. Текстът е публикуван дни след нарастването на напрежението около острова, чиято независимост Китай не признава и който изостри тона и между Пекин и Вашингтон заради посещението на председателя на Камарата на представителите на Съединените щати Нанси Пелоси. Стигна се и до изстрелване на балистични ракети над Тайван, от които пет паднаха в японски води.

Пекин обяви преди малко, че въоръжените сили са приключили ученията си около Тайван, три дни след обявения им край, който трябваше да е в неделя. Вчера от Тайпе се чу предупреждение, че Китай може да готви нападение. Китай едновременно с това заяви, че ще предстоят "редовни патрули" около острова и ще "наблюдават промените в ситуацията" в Тайванския проток.

В документа, чийто пълен текст е публикуван от "Блумбърг" (оригиналът е на китайски), се казва, че Китай "няма на толерира чужда намеса в Тайван" и че "стремящата се към независимост" партия на власт носи отговорност за ескалацията, тъй като действа в съглашателство с някои държави, "особено" САЩ.

Часове преди появата на тази публикация заместник-председателят на основната опозиционна партия Андрю Хся си навлече критики, като отлетя днес за Китай и определи визитата като "бизнес пътуване".


Все пак Държавният съвет, създал документа, подчертава, че Китай е готов за "мирно обединение" с Тайван, стига да няма "сепаратистка активност" в различни форми.

Държавният съвет е фактически правителството на Китай.

"Няма да се откажем от използването на сила и си запазваме възможността да приемем всички необходими мерки, насочени срещу намесата на външни сили и малобройни сепаратисти за "независимостта на Тайван", се казва в документа. Държавата никога няма да позволи на отцепническите сили за независимостта на Китай да направят така, че Тайван да се отцепи от Китай под каквото и да било име и по какъвто и да било начин."

    Ние сме един Китай, а Тайван е част от Китай. Това е неоспорим факт, подкрепян от историята и правото. Тайван никога не е бил държава; статутът му като част от Китай не подлежи на промяна. Всеки опит да се изопачат фактите и да се оспорва или отрича принципът на един Китай ще се провали.

Държавният съвет на Китай

САЩ настояват, че визитата на Пелоси не противоречи на позицията на страната, която поддържа политиката на "един Китай".

Дневник