Предстои да се подготвят и одобрят в парламента 22 законодателни промени до края на годината, от които зависи началото на втория етап от плащанията. Амбицията на служебното правителство е да подготви тези проекти, за да минат бързо през новия състав на Народното събрание. Но няма задължение те да бъдат приети от следващите депутати, които може да решат да изработят свои.

Така Атанас Пеканов, служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства, представи ситуацията с Плана за възстановяване и други програми на ЕС. Свалянето на правителството на Кирил Петков го върна на пост, на който той беше преди година в кабинет на Стефан Янев.

Само една такава промяна е била одобрена (Закона за насърчаване на заетостта) за краткия живот на парламента, четири са стигнали до депутатите и само една от тях е минала на първо четене (в Търговския закон), обясни Пеканов. Една от нереализираните мерки е за борба с корупцията, готов е (от екипа на министър Божидар Божанов) и проектът на закон за електронното управление. Много от останалите проекти са в съвсем начална фаза, а сред тях са промени в Закона за енергетиката и за енергийната ефективност.

Следващото Народно събрание започва процедурата отново, но не е ясно ще стигне ли времето от изборите на 2 октомври до 31 декември, защото парламентът трябва да се конституира (по Конституция това става не по-късно от месец след вота), да получи годни проекти и да намери време за обсъждането и одобряването им между важните дебати за бюджета за следващата година.

Също до края на годината трябва да има приемане и публикуване на различните сценарии по т.нар. Зелен преход.

Пеканов припомни, че независимо кой е на власт има поет ангажимент България да постига определени цели, за да получава средства по Механизма за възстановяване и устойчивост. Ако всички си вършат работата и се подготвят проекти и мерки до края на годината, България може да разчита, че догодина ще започне да получава около 3.7 млрд. лв по тях. За известно време евросредства по Плана може да бъдат забавени и няма да се изгубят при вариант, че парламентът не си свърши ударно работата до края на годината, но само за известно време, каза още Пеканов.

Сред първите 22 мерки, които вече са подготвени за предвиждат получаване на около 1.3 млрд .евро до края на годината по първата фаза, се дооформят последните документи преди изпращането им в Брюксел. Има едно изключение сред тях. Това е проект за т.нар. ТЕТРА система на МВР, за който Пеканов каза, че миналата година като служебен министър не е включил, защото не е вярвал, че може да бъде изпълнен. Редовният кабинет "Петков" обаче е на друго мнение, включен е в българския План за възстановяване, той така е одобрен от Европейската комисия и трябва да се изпълнява.

По него през юни е бил обявен конкурс, но никой не се е явил и сега Пеканов търси някакво "решение" на казуса, защото от него зависи първото плащане на средства.

Дневник