Германия прекратява военната си мисия в Мали до второ нареждане, съобщи германското министерство на отбраната, цитирано от ДПА.

Причината е спор с местните власти, които за пореден път са оттеглили, издаденото то тях разрешение за германската армия да извършва полети във малийското въздушно пространство, за да бъде извършена ротация на войските, уточнява Ройтерс.

"Правителството на Мали още веднъж отказа да разреши полет, предвиден за днес (петък)", заяви говорител
на министерството на отбраната в Берлин, добавяйки, че с него е трябвало да бъде подменен част от персонала..

Берлин е разположил около 1000 войници в Мали, повечето от които близо до северния град Гао, където основната им задача е да събират разузнавателни данни за 12-хилядната мироопазваща мисия на ООН MINUSMA.

MINUSMA - Многоизмерната интегрирана мисия за стабилизиране на ООН в Мали, беше създадена през 2013 г. в подкрепа на чуждестранни и местни войски, които се бият с ислямистки бойци, но през последните месеци имаше многократни случаи на напрежение между малийските власти и сините каски на световната организация.

Говорителят на германското правителство Щефен Хебещрайт каза, че Германия е готова по принцип да участва в международна миротворческа мисия, но само ако тя бъде подкрепена от правителството на Мали. Засега Берлин спира до второ нареждане разузнавателната част от мисията си.

До решението се стигна, след като се оказа, че забраната за прелитане остава в сила, въпреки че министърът на отбраната на Германия Кристине Ламбрехт е получила уверения в телефонен разговор с малийския ѝ колега Садио Камара в четвъртък, че правото за извършване на полети ще бъде възстановено.

В началото на август властите в Мали отказаха да дадат разрешения за полети на самолети на Бундесфера, но след това отмениха решението си.

Хунтата, която завзе властта в Бамако през 2020 г., временно спря и ротациите на войските на MINUSMA през юли, дни след ареста на 49 войници от Кот д'Ивоар, които според властите са били влезли в страната без разрешение, припомня Ройтерс.

Мали, с население от около 20 милиона души, преживя три военни преврата от 2012 г. От последния преврат през май 2021 г. страната е управлявана от преходно военно правителство, за което се твърди, че поддържа близки отношения с Русия.

Отношенията между управляващата хунта в Мали и бившата колониална сила Франция се влошиха значително през последните месеци, по-специално след пристигането в африканската държава на бойци на руската частна военна компания "Вагнер". Това изправи двете страни пред скъсване на връзките след деветгодишно френско военно присъствие в Мали, което беше в подкрепа на усилията на властите да се справят с джихадистките групировки.

Френските сили "Бурхан" в момента са в процес да приключване на изтеглянето си от страната, след като през февруари обявиха, че не могат да продължат участието си приключат поради влошените отношения с властите, които поканиха руски наемници на мястото на досегашните си партньори.

Дневник